Kryebashkiakja e Amsterdamit ka kërkuar të fitojë mbështetje politike për pastrimin e rrethit të mbipopulluar të zonës “Red Light” duke zbuluar se një e treta e turistëve të huaj dhe gati gjysma e britanikëve do të kishin më pak të ngjarë të vizitojnë qytetin përsëri nëse do të ndalohej të blinin kanabis në dyqane.

Femke Halsema, e cila kuptohet se dëshiron të zvogëlojë numrin e dyqaneve që shesin kanabis, bashkëngjiti rezultatet e sondazhit në një letër për këshilltarët duke njoftuar qëllimin e saj për të parë se si mund të zvogëlojnë tërheqjen e përdorimit të drogës për turistët.

Amsterdam është duke luftuar për të përballuar numrin e madh që vizitojnë qendrën e qytetit deri në atë pikë sa pikat turistike  nuk po promovohen më.

Ju pëlqen!

Vendbanimi i 1.1 milion njerëzve, qyteti tërheq më shumë se 17 milion vizitorë në vit. Komuna është veçanërisht e prirur të largojë vizitorët e huaj nga përfitimi i “politikës së tolerancës”, ndaj kanabisit.

Ndërsa kafenetë e licencuar lejohen të shesin kanabis nga ambientet e tyre, prodhimi i drogës është i paligjshëm. Rezultati është që kafenetë shpesh merren në “derën e pasme” me bandat e krimit të organizuar.

Lexo po ashtu:  - Kostumi madhështor i Oborrit të Malit të Zi ishte krijimtari e rrobaqepësve shqiptarë.

Më vete të enjten, bashkia e qytetit të Amsterdamit tha se turnetë e grupeve të turistëve në “Red Light” dhe zona të tjera të kryeqytetit që përmbajnë dritaret e punonjësve të seksit do të ndalohen zyrtarisht nga 1 prilli, ndërsa turne të udhëzuar diku tjetër në qendër do të kërkonjnë një leje.

Këshilli i qytetit gjithashtu votoi të kufizojë madhësinë e turneve të licencuar në 15 persona dhe t’i ndalojnë hyrjen në vende të ngjeshura siç janë urat e ngushta, para shtëpive dhe hyrjet në dyqane dhe restorante gjatë orarit të hapjes. Udhëzuesit që shkelin rregullat do të gjobiten me 190 €.(The Guardian)

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!