Fjalët e urta shqipe janë thesar i thellë i kutlurës dhe i jetës së shqiptarëve. Përmes tyre populli shqiptar ka komunikuar, mësuar dhe udhëzuar për shekuj të tërë.

MekuliPress sot ju sjell disa nga fjalët e urta e të menqura të kombit shqiptar:

1. Ai qe di me se shumti flet me se paku. ( populli)

Ju pëlqen!

2. Amerika të jep një thele por të merr një pelë. (populli)

3.Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa. (populli)

4. C’ ke bere do te ta bejne. (populli)

5. Dardha bie nen dardhe. (populli)

6. Dardha e ka bishtin mbrapa. (populli)

7. Dielli duket qe ne sabah(mengjes). (populli)

8. Dhelpra kur nuk e harrin rrushin, thote eshte i pa bere. (populli)

9. Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete. (populli)

10. E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit.á(populli)

11. Edhe bari i njomeá digjet neper te thate. (populli)

12. Fashati qe duket, s do kallauz.á(populli)

13. Floke gjate mendje shkurter.á (populli)

14. Fjalet jane gra, veprat burra. (populli)

15. Gruaja fut shejtanin ne shishe. (populli)

16. Gjella me kripe dhe kripa me karar. (populli)

Lexo po ashtu:  Opozitari serb, Sanduloviç: Senatorët amerikanë janë në shumicë kundër Asociacionit, Escobari po e paraqet qëndrimin personal si qëndrim të SHBA-së

17. Gjuha, vete ku dhemb dhembi. (populli)

18. Gjuha kocka s’ ka e kocka thyen. (populli)

19.Gjithe gishtat dhembin njesoj. (populli)á

20. I zoti e nxjerr gomarin nga balta. (populli)

21. I talluri, te tall. (populli)

22. Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone. (populli)

23. Kali i botes te le ne udhe, (rruge). (populli)

24. Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh… perpjete. (populli)

25. Kur s’ ke koke, ke kembe. (populli)

26. Koka ben koka peson. (populli)

27. Kush te do te shan. (populli)

28. Kush mungon, bluan. (populli)

29. Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka. (populli)

30. Mat shtate here, e pri njehre. (populli)

31. Me mire nje veze sot, sesa nje pule mot.(populli)

32. Me thuaj c’ shoke ke , te te them se cili je. (populli)

33. Me nje lule.., s’ vjen beari. (populli)

34. Me nje nuse.., nuk behen njeqind dhendurre. (populli)

35. Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe. (populli)

36. Mendja e madhe.. e keqja e te zotit. (populli)

37. Me mikun ha e pi, por tregeti mos bej. (populli)

Lexo po ashtu:  KE dhe Gjermania gjejnë gjuhën për ndalimin e makinave me karburant

38. Mollen e mire, e ha derri. (populli)

39. Mos u mundo teá nxjerresh dhjame nga pleshti. (populli)

40. Mos shiko gunen, po shiko punen. (populli)

41. Mos hiq petullat me duart e tjeterit. (populli)

42. Mos bej te vesh vetulla, dhe nxjerr syte. (populli)

43. Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra. (populli)

44. Nuk ngopet ariu me miza. (populli)

45. Nuk I bihet fyellit gjithnje ne nje vrime. (populli)

46. Nje dru i shtrember, shtremberon gjith stiven. (populli)

47. Nje dore lan tjeteren, te dyja fytyren. (populli)

48. Nje mik i mire, duket ne kohe te veshtire. (populli)

49. Nje gur s mban mur. (populli)

50. Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund. (populli)

51. Peshku ne det, tigani ne zjarr. (populli)

52. Peshku i madh e ha te voglin. (populli)

53. Perse thirret gomari ne dasem…?!!!. (populli)

54. Pi rakine, mos pi mente. (populli)

55. Pune shume, e fjale pak. (populli)

56. Punen e sotme mos e ler per neser. (populli)

57. Qeni qe leh shume, nuk te ha. (populli)

Lexo po ashtu:  Shqipëria ndalon hyrjen e veturave nga Kosova

58. Qeifi ha dhe kumbulla te tharta.á(populli)

59. Rrushi shih rrushin, dhe piqu. (populli)

60. Rri shtrember e fol drejt. (populli)
61. S’ behen petullat me uje. (populli)

62. S’ bie rrufeja ne … (lavaman). (populli)

63. Shtri kembet, aq sa ke jorganin. (populli)

64. S’mbahet shtepia me mjell hua. (populli)

65. S’ mbahen dy kunguj ne nje sqetull. ( populli)

66. Te gjithe derrat nje fytyre kane. (populli)

67. Te bente c do mize mjalte… haja dhe une. (populli)

68. Ujku qimen e nderron por zakonin s’ e harron.(populli)

69.Agait i pjell edhe kau, jo vetëm lopa

70.Ai që bëhet i urtë si delja, e hanë ujqët

71.Ai që çdo ditë ka një dëshirë tjetër, asnjëherë nuk arrin ta plotësojë

dëshirën e tij

72.Ai që di të vjedhë, di edhe të fshijë gjurmët

73.Ai që din me kuvenë, e hijeshon nejen në atë ven

74.Ai që don me u ba zengin, niset më së pari me vjedhë

75.Ai që është i pasur, jep nga teprica, ai që nuk është i pasur jep nga zemra

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!