Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) po shqyrtojnë si opsion ndalimin e rrjeteve sociale kineze, përfshirë TikTok e të tjera.

Kështu ka bërë të ditur Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo gjatë një interviste në televizionin Fox News, duke thënë se ndalimin e tyre po e marrin ‘shumë seriozisht’.

TikTok nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese nga CNN Business se çfarë komente ka për deklaratëne Pompeo.

Ju pëlqen!

Vërejtjet e Pompeos vijnë gjatë një kohe tensionesh të ngritura midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, të cilat janë përhapur në disa arena përfshirë sigurinë kombëtare, tregtinë dhe teknologjinë.

TikTok – i cili është pronë e fillimit me bazë në Pekin ByteDance – është kritikuar në mënyrë të përsëritur nga politikanë amerikanë të cilët akuzuan programin me video të formës së shkurtër si një kërcënim për sigurinë kombëtare për shkak të lidhjeve të saj me Kinën. Ata pretendojnë se kompania mund të detyrohet të “mbështesë dhe bashkëpunojë me punën e inteligjencës të kontrolluar nga Partia Komuniste Kineze”.

Lexo po ashtu:  Shfaqen imazhet që e tregojnë nga afër Porsche Cayenne Coupe GTS pa asnjë shtresë kamuflazhi

TikTok ka shpërthyer në popullaritet në Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera perëndimore, duke u bërë platforma e parë kineze e mediave sociale që fitoi tërheqje të konsiderueshme me përdoruesit jashtë vendlindjes së saj.

U shkarkua 315 milion herë në tre muajt e parë të këtij viti, më shumë shkarkime tremujore se çdo aplikacion tjetër në histori, sipas kompanisë së analitikës Sensor Tower.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!