Presidenti amerikan Donald Trump e ka falënderuar veten për ruajtjen e paqes relative në Uashington, D.C dhe Minneapolis, ndërsa vlerësoi autoritetet për shfaqjen e “dominimit”.

Lavdatat për veten e tij erdhën një ditë pasi policia reagoi dhunshëm ndaj protestuesve para Shtëpisë së Bardhë me gaz lotsjellës, dhe shkopinj në mënyrë që Presidenti të dilte dhe të pozonte për fotografi në një kishë aty pranë.

Trump mbajti një Bibël ndërsa media kapi imazhet e tij duke qëndruar përpara kishës historike të Kishës Episkopale të Shën Gjonit.

Ju pëlqen!

“D.C nuk pati asnjë problem mbrëmë. Shumë arrestime. Punë e shkëlqyer e bërë nga të gjithë. Po kështu, Minneapolis ishte i shkëlqyeshëm (faleminderit President Trump!)”, shkroi ai.

Para vizitës së tij në kishë dje, zoti Trump deklaroi se po mobilizonte burimet federale – civile dhe ushtarake – për t’iu përgjigjur protestave.

Ai tha se nëse ndonjë qytet ose shtet nuk pranoi të ndërmarrë hapa për të mbrojtur jetën dhe pronën, ai do të vendosë forca ushtarake në ato zona. Protestat mbi vdekjen e George Floyd janë zhvilluar nëpër qytete amerikane.

Lexo po ashtu:  Berlusconi: Lideri jam Unë

Ai vdiq të hënën e fundit gjatë një arrestimi nga policia e Minneapolis kur një oficer policie u gjunjëzua në qafë për më shumë se tetë minuta ndërsa injoroi thirrjet për të ndaluar.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!