Ambasadori i Gjermanisë në Greqi, Ernst Reichel, postoi në rrjetet e tij sociale Ali Pashë Tepelenën duke shkruajtur se ai ishte udhëheqësi i Janinës, i cili u rebelua kundër Perandorisë Osmane, u vra dhe u preu kokë, pasi ëndërroi të krijonte një shtet të pavarur në rajon.

Një postim i tillë u prit me reagime të shumta nga qytetarët grekë, të cilët e quajtën provòkim.

Sipas tyre, në vend që të bëjë postime duke komentuar polemikën Turqi-Greqi për Mesdheun Lindor, është e papranueshme që të bëhen referenca të tilla për popullin grek. Në komentet e tyre, ata kërkojnë dorëheqjen e ambasadorit gjerman.

Ju pëlqen!

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!