Ambasada e Zvicrës në Kosovë, u ka bërë thirrje të gjitha institucioneve në Kosovë që të bashkëpunojnë me Qeverinë në detyrë dhe të vendosin së pari mbrojtjen dhe nevojat e qytetarëve.

Ajo përmes një komunikate të lëshuar për media, ka mirëpritur hapjen e autoriteteve të Kosovës për të mundësuar ndihmë mjekësore nga Serbia.

Zvicra ka thënë se mbështet procesin e normalizimit midis Kosovës dhe Serbisë nën lehtësimin e BE-së dhe mirëpret vendimin e Qeverisë në detyrë për heqjen e tarifave për mallrat nga Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina.

Ju pëlqen!

Ambasada ka theksuar se dialogu duhet të rifillojë në premisat që integriteti territorial i Kosovës do të ruhet dhe interesat e qytetarëve të vendosen të parët.

Komunikata e plotë:

Deklaratë e Zvicrës për situatën aktuale në Republikën e Kosovës

Shëndeti dhe mirëqenia e njerëzve të tij duhet të jenë përparësia më e lartë e një shteti. Për tu marrë me efektshmëri me pandeminë aktuale COVID-19, Zvicra u bën thirrje të gjitha institucioneve në Republikën e Kosovës që të bashkëpunojnë me Qeverinë në detyrë dhe të vendosin së pari mbrojtjen dhe nevojat e qytetarëve. Në veçanti, është e rëndësishme që të gjithë aktorët të respektojnë kushtetutën dhe të përmbahen nga manovrimi politik në këtë kohë krize.

Ne gjithashtu bëjmë thirrje për një bashkëpunim pragmatik dhe të qetë midis Kosovës dhe Serbisë në luftën kundër pandemisë COVID19. Ne mirëpresim hapjen e autoriteteve të Kosovës për të mundësuar ndihmë mjekësore nga Serbia.

Zvicra mbështet procesin e normalizimit midis Kosovës dhe Serbisë nën lehtësimin e BE-së, dhe mirëpret vendimin e Qeverisë në detyrë për heqjen e tarifave për mallrat nga Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina. Normalizimi efektiv kërkon respekt të ndërsjellë, një fushë të nivelit të lojës dhe parime të qarta. Ne mirëpresim angazhimin e përbashkët të liderëve të Kosovës për të rifilluar dialogun me Serbinë bazuar në premisat se integriteti territorial i Kosovës do të ruhet dhe interesat e qytetarëve të vendosen të parët.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!