Kërkesa e Sali Berishës nga Kuvendi Kombëtar i Partisë Demokratike që u zhvillua në stadiumin Air Albania për rishqyrtim të vendimit për ta shpallur non grata ka marrë përgjigje nga ambasada amerikane në Tiranë përmes një mesazhi në rrjetet sociale. Ambasada shkruan se janë 200 persona të shpallur non grata në Shtetet e Bashkuara dhe për asnjërin prej tyre nuk po përgatitet asnjë kërkesë për falje.

“Nëse kishit dyshime, numri i personave që janë shpallur ‘Non Grata’ mbi 200, numri i personave që u është hequr ‘zero’, numri i personave që po përgatitet një kërkesë për falje, ‘zero“, shkruhet në njoftimin e SHBA-së.

Ju pëlqen!

Edhe ditën që Berisha hyri në selinë e Partisë Demokratike tha se do ta pranonte një falje nga SHBA për shpalljen e tij non grata.

Vendimi i Departamentit Amerikan të Shtetit për Berishën u mor në 19 maj të këtij viti. Shkak ii vendimit sipas DASH ishte përfshirja në korrupsion madhor dhe minimi i demokracisë.

Lexo po ashtu:  Daka: Na pëlqeu s’na pëlqeu, jemi të obliguar ta zbatojmë vendimin e Supremes për votat e diasporës
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!