Hunda e mbyllur, teshtitja, kruajtja, gricja: ja se si t’i kundërviheni kësaj gjendjeje gjendje inflamatore të bezdisshme me një dietë të saktë

Ndonjëherë ardhja e pranverës mund të jetë një makth: ata që vuajnë nga alergjitë në periudhën midis prillit dhe qershorit kalojnë tërë ditët duke teshtirë, me sy të skuqur dhe me vështirësi në frymëmarrje. Nëse një shëtitje e thjeshtë në ajër të hapur kthehet në një dramë të vogël, ne mund të ndihmojmë për të luftuar këto çrregullime me një dietë të pasur me antihistamine natyrore.

Ndoshta jo të gjithë ne e dimë se një dietë e shëndetshme, aq e rëndësishme për shëndetin e mirë të trupit tonë, mund të jetë gjithashtu një aleat i shkëlqyer për të parandaluar çrregullimet që rrjedhin nga inflamacionet dhe alergjitë duke vepruar si një antihistamine autentike natyrore. Pra, këtu është një listë e vogël e ushqimeve “miqësore” që nuk duhet humbur në dietën tonë në periudhën e pranverës.

Ju pëlqen!

Frutat dhe perimet: Në rast të alergjive, kontributi i bërë nga konsumimi i frutave dhe perimeve është definitivisht më i rëndësishmi. Ushqime të pasura me vitaminë C, si portokall, limon, grejpfrut, kiëis në pranverë janë antihistaminë të shkëlqyer natyrorë dhe janë një mbështetje e vlefshme në forcimin e trupit kur vuani nga sëmundjet e rinitit dhe të rrugëve të frymëmarrjes.

Çaji jeshil: në sajë të përmbajtjes së quercitin dhe catechin, ose flavonoids që kundërsulmojnë fillimin e inflamacionit, kjo pije e çmuar zvogëlon ndikimin e histamines, substanca e përfshirë në shumë përgjigje qelizore, të tilla si reaksionet inflamatore dhe sekrecionet gastrike. Quercitin, një anti-inflamator i fuqishëm, gjendet gjithashtu në agrume, manaferra, mollë, domate, marule, brokoli dhe verë të kuqe.

Xhenxhefil dhe erëza: ne mund të gjejmë aleatë të dobishëm kundër alergjive edhe në bimë. Për shembull, në xhenxhefil, e cila përmban gingerol, një antioxidant, antitumor dhe molekulë anti-inflamatore; në kamomil; me echinacea, një bimë mjaft e vogël me lule karakteristike margaritar dhe anti-inflamatorë të fuqishëm; në rrënjë jamball, e cila përmban glycyrrhizin, e shkëlqyer për të ushtruar një veprim anti-inflamator dhe antiviral.

Uthull e mollës: konsiderohet veçanërisht e efektshme kundër alergjive sezonale: në fakt aftësia e saj për të zvogëluar prodhimin e mukusit dhe për të pastruar sistemin limfatik e bën sulmin alergjik më pak akut dhe shmang ndjenjën e vazhdueshme të një hunde të zënë. Vetem nje luge e uthull molle në një gotë ujë të pijshëm tri herë në ditë për të marrë një elixir pothuajse mrekullueshëm.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!