Bananet e ziera janë një ilaç i shenjtë për trupin. Shumë besojnë se përqendrimi i vitaminave dhe ushqyesve është në fryt. Por është një keqkuptim! Sepse në fakt lëkura është pjesa më e fuqishme.

Sigurisht që titulli i këtij artikulli e bën një lexues të pyes: pse t’i ziejmë bananet? Përgjigjja është e thjeshtë: përveç luftimit të pagjumësisë, pija nxjerr lëngun e mbajtur dhe dezinfekton trupin. Prandaj, stimulon humbjen e lokalizuar të yndyrës. Ajo gjithashtu nxit humbjen e peshës më shpejtë. Sot do të mësoni se si ta përdorni lëvozhgën e bananes për të trajtuar një problem që shqetëson shumë njerëz: pagjumësinë.

Për më tepër, një gjumë i mirë i natës i bën njerëzit të jetojnë më mirë dhe të humbin peshën më lehtë. Të flesh mirë do të thotë të jetosh më mirë, duke mbajtur stresin nën kontroll dhe duke parandaluar depresionin. Njerëzit që vuajnë nga pagjumësia janë të burgosur të ankthit dhe çrregullimeve të ndryshme lidhur me stresin, njëra prej të cilave është mbipesha.

Ju pëlqen!

Zierja e lëkurës së bananeve mund të bëjë mrekulli për njerëzit që vuajnë nga pagjumësia e rëndë. Për këtë është e nevojshme që të valoni një lëvozhgë të freskët bananeje në një gotë me ujë për 10 minuta. Lëreni sa uji të ftohet, shtoni pak kanellë dhe piheni rreth një orë para se të shkoni për të fjetur.

Lëvozhga e bananes përmban sasi të mëdha të magnezit dhe kaliumit, minerale esenciale për një gjumë të qetë. Në të njëjtën kohë, këto dy minerale të kombinuara së bashku ndihmojnë muskujt që të qetësohen. Gjithashtu ju lirojnë më shpejt nga ankthi dhe do të ndiheni shumë më mirë. Piheni këtë pije çdo natë për disa javë dhe cilësia e gjumit tuaj do të përmirësohet ndjeshëm.

Nëse e ndjeni të nevojshme, mund ta ëmbëlsoni atë me pak mjaltë ose ëmbëlsues organikë, thjesht mos e ëmbëlsoni me sheqer, sepse pija është një aleat për humbje peshe, prandaj është më mirë ta shmangni sheqerin.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!