Në vitin 1912 kur filloi Lufta Ballkanike, Rusia ishte mbështetsja kryesore e sllavëve në Ballkan, sidomos Serbisë, për pushtimin e tokave shqiptare.

Siç shihet edhe në këto foto të marra nga arkivi rus nga FMimages.net, shihen rusët në Moskë, duke protestuar në mbështetje të vëllezërve të tyre sllav në Serbi dhe Mal të Zi, që kërkonin pushtimin e Shkodrës, nga Mali i Zi.

Ishte Austro-Hungaria, që luftojë kundër sllavëve që Shkodra asesi nuk duhet dhënë Malit të Zi, dhe si rezultat i kësa lufte diplomatike të austriakëve Shkodra nuk i mbeti Malit të Zi. /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!