Një debat i nxehtë është zhvilluar mbrëmë në Mynich të Gjermanisë në mes të kryeministrit të Republikës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq.

Kurti i kujtoi Serbisë që duhet ta len të qet Kosovën. Pas kësaj, presidenti Vuçiq u shpreh tejet i shqetësuar.

“Bota e ka ndihmuar Kosovën të çlirohet nga Serbia, tani duhet të ndihmojë Serbinë të çlirohet nga Kosova”, sepse ajo paraqet vetëm ngarkesë për Serbinë”, deklaroi Kurti në Konferencën e Sigurisë.

Ju pëlqen!

Indeksonline ua sjellë fjalimin e plotë në përkthim shqip:

Lexo po ashtu:  Ushtria e Shqipërisë dhe e Kosovës në trajnim të përbashkët: Së bashku jemi më të fortë
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!