Me rastin e 95 vjetorit të rënies së Azem Bejtës, një delegacion i Lëvizjes Vetëvendosje vizituan shpellën ku atëbotë ia fshehën trupin bashkëluftëtarët dhe ku për gjysmë shekulli preheshin eshtrat e tij në fshatin Përçevë të Klinës.

Më tej, kreu i VV-së Albin Kurti ka vizituar Galicën e Vushtrrisë ku ndodhet varri i prijësit të çetave guerile shqiptare i cili për 12 vjet rresht luftoi e rezistoi kundër forcave serbe të Nikola Pashiqit.

Në Galicë Kurti ka bërë homazhe duke vendosur lule bashkë me aktivistë të Qendrave Vushtrri e Skenderaj.

Ju pëlqen!

Azem Bejtë Galica ishte luftëtar i madh i Komitetit Kombëtar për Mbrojtjen e Kosovës.

“Drenica, Kosova dhe i gjithë populli shqiptar e kujtojnë me krenari gjersa në historinë tonë ai ndrit me kryengritjen e tij”, thuhet në njoftimin e VV-së.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.