Qeveria e Kosovës aktualisht është pa kryeministër.

Kryeministri i deritanishëm Ramush Haradinaj ka dhënë dorëheqje të parevokueshme nga pozita që ka mbajtur për shkak se siç tha si ka marrë ftesë nga Gjykata Speciale. Kjo me automatizëm nënkupton se vendi do të shkoj në zgjedhje të parakohshme. Neni 97 i pika 5 Kushtetutës së Kosovës e përcakton edhe situatën në të cilën momatalisht ndodhet vendi. Neni 95 [Zgjedhja e Qeverisë]

5. Nëse Kryeministri jep dorëheqjen ose për arsye të tjera, posti i tij/saj mbetet i lirë, Qeveria bie, dhe Presidenti i Republikës së Kosovës, në konsultim me partitë politike ose koalicionin që ka fituar shumicën në Kuvend, mandaton kandidatin e ri, për të formuar Qeverinë.

Ju pëlqen!

Ndërsa, nga ana tjetër, nga Lëvizja Vetëvendosje veç kanë filluar paralajmërimet për kreun e ardhshëm të qeverisë së Kosovës.

Ata thonë se po vjen Albin Kurti si kryeministër i vendit. Këtë e ka bërë të ditur, zyrtari i kësaj partie, Valdrin Ahmeti.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.