Ideja dhe zhvillimi që po merr iniciatiava e ashtuquajtur Mini Shengeni Ballkanik ka futur në konflikt politikën shqiptarë në Tiranë dhe në Kosovë.

Pak ditë pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama në një tryeze më Presidentin serb Aleksandër Vuçiç, se refuzimi i Kosovës për të marrë pjesë në këtë takim që u zhvillua në Tiranë po e çon në rrugë qorre dhe është vetizolim, ka reaguar edhe kryeministri i zgjedhur i Kosovës, Albin Kurti.

Përmes një postimi në Twitter, Albin Kurti shkruan:

Ju pëlqen!

“Rruga nga Beogradi në Tiranë, kalon përmes Prishtinës. Ne jemi dhe do jemi gjithnjë “një” popull dhe askush nuk mund të na futet në mes. Na duhet më shumë bashkëpunim, jo konfrontim.

Lexo po ashtu:  KOMUNIKATË NGA UNIVERSITETI I PRISHTINËS
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!