Ndërsa bota ka të ngjarë të presë një vaksinë të aprovuar Covid-19 deri në fillim të vitit të ardhshëm, nuk është e qartë nëse prodhimi dhe shpërndarja e ilaçit do të jetë i mjaftueshëm për t’i dhënë fund pandemisë globale, tha Mark Suzman, CEO i Bill & Melinda Gates Foundation.

“Ne jemi në një moment kritik ku hulumtimi po shkon mirë, por nuk e kemi ende të qartë nëse do të kemi prodhimin dhe shpërndarjen që na duhet për të luftuar me të vërtetë këtë pandemi”, tha Suzman për CNBC.

Fondacioni Bill & Melinda Gates lëshoi ​​një raport të ri, të quajtur “The Goalkeepers Report”, të hënën që zbuloi se vaksinimet rutinë globale gjatë pandemisë së koronavirusit kanë rënë nga arritja e 84% të fëmijëve në botë vitin e kaluar në 70%, nivelet e para 25 vjet më parë. Raporti gjithashtu zbuloi se pandemia ka një ndikim disproporcional te gratë, grupet e pakicave racore dhe etnike, si dhe njerëzit që jetojnë në varfëri ekstreme.

Ju pëlqen!

“Arsyeja që ne e nxjerrim këtë raport çdo vit është për të nxjerrë në pah përparimin. Ky është një kthim shkatërrues, ”tha Suzman. Bota mund të kthehet në nivelet normale brenda dy viteve nëse është në gjendje të trajtojë pandeminë ndërsa fillon fushatat e vaksinimit, të cilat kërkojnë administrimin e dozave të vaksinave në një popullsi të madhe për një periudhë të shkurtër kohe, tha ai.

Raporti nga fondacioni thekson gjithashtu nevojën që ekonomitë botërore të bashkëpunojnë në zhvillimin dhe shpërndarjen e vaksinave Covid-19. Ai bën thirrje që kombet në të gjithë globin të ndihmojnë në vaksinat e koronavirusit dhe kërkime terapeutike, të shkallëzojnë prodhimin për doza në masën më të madhe të mundshme dhe të shpërndajnë vaksinat tek ata më në nevojë, pavarësisht nga kombësia e tyre.

Raporti citon modelimin nga Universiteti Verilindor që parashikon dy herë më shumë njerëz mund të vdesin nga Covid-19 nëse vendet më të pasura grumbullojnë 2 miliardë dozat e para të vaksinës sesa t’i shpërndajnë ato në mënyrë të barabartë.

Fondacioni Bill & Melinda Gates është një partner themelues dhe dhurues i aleancës së vaksinave Gavi, e cila po udhëheq Facility Global Access Vaccines-Covid-19, ose COVAX, së bashku me Organizatën Botërore të Shëndetësisë dhe Koalicionin për Inovacione të Gatishmërisë Epidemike, ose CEPI.

COVAX synon të punojë me prodhuesit e vaksinave për t’u siguruar vendeve “qasje të barabartë në vaksina të sigurta dhe efektive” dhe për të mbrojtur popullatat më të prekshme, siç janë njerëzit e moshuar dhe punonjësit e kujdesit shëndetësor. Qëllimi i tij është që të japë 2 miliardë doza të miratuara të vaksinës Covid-19 deri në fund të vitit 2021 duke shkallëzuar prodhimin dhe blerjen e vaksinës.

Vendet e pasura, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Japonia dhe Mbretëria e Bashkuar, kanë porositur tashmë më shumë se 2 miliardë doza të vaksinave të koronavirusit, të cilat mund të lënë furnizime të kufizuara në vitin e ardhshëm.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.