Për herë të parë që nga fillimi i regjistrimeve, zona kryesore e akullit të detit Arktik në Siberi ende nuk ka filluar të ngrijë në fund të tetorit.

Ngrirja e vonuar vjetore në Detin Laptev është shkaktuar nga nxehtësia e zgjatur në Rusinë veriore dhe ndërhyrja e ujërave të Atlantikut, thonë shkencëtarët e klimës që paralajmërojnë për efektet e mundshme goditëse në të gjithë rajonin polar.

Temperaturat e oqeanit në zonë u ngjitën kohët e fundit në më shumë se 5 gradë C mbi mesataren, pas një vale të nxehtë rekorde dhe rënies jashtëzakonisht të hershme të akullit të detit dimrin e kaluar.

Ju pëlqen!

Nxehtësia e bllokuar kërkon një kohë të gjatë për t’u shpërndarë në atmosferë, madje edhe në këtë kohë të vitit kur dielli zvarritet mbi horizont për pak më shumë se një ose dy orë në ditë.

Shkencëtarët janë të shqetësuar se ngrirja e vonuar mund të amplifikojë reagimet që përshpejtojnë shkrirjen e akullit, duke përbërë rrezik për të gjithë ekosistemin polar.

D.B
Burimi: The Guardian

Lexo po ashtu:  Cramon kundërshton idenë e Lajçakut për ndryshime kushtetuese në Kosovë
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!