Këtë e thotë analisti politik dhe njohës i çështjeve ekonomike Dardan Grapci.
Ai ndër tjerash thotë se: “Për këtë skandal me qumësht, për furnizimin e shkollave, duhet që së pari prindërit ta ngritin zërin kundër Shpend Ahmetit duke kërkuar nga ai qe këtë produkt ti largoj sa me larg prej fëmijëve, duke e ditur qe qumështi që vjen nga kompania ABRAZEN që është në pronësi të Blerim Devollit, është i bërë me qumështin pluhur i cili është kancerogjen dhe me rrezatime të bombës që ka shpërthyer në Çernobil të Rusisë”.

Sipas Dardan Grapcit, njohës i çështjeve ekonomike, zgjidhja do të ishte që kontratën që e ka bërë Komuna e Prishtinës ta dalon prokuroria dhe përgjegjësit të ndiqen penalisht, derisa dihet se cila është shkalla e rrezikut nga konsumimi i qumështit më përmbajtje radioaktiviteti që importohet në formë pluhuri nga Rusia. /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!