Një zhurmë në kabinetin e Kancelares Angela Merkel, pas dorëheqjes së ministres për Familjen, Franziska Giffey. Kjo e fundit u largua pas akuzave për plagjiaturë, raporton BILD.

Ajo kishte mbrojtur doktorarurën e saj në vitin 2010 ndërsa në vitin 2019 nisi një hetim nga universiteti i Berlinit. Giffey nuk priti përfundimin e hetimit por kërkoi largimin nga ky post.

Edhe pse u largua 4 muaj para zgjedhjeve federale, ajo do të garojë për Bashkinë e Berlinit. Giffey tha se kjo çështje nuk prek kandidimin e saj në zgjedhjet lokale.

Lexo po ashtu:  Kafe me vaj ulliri? Risia më e fundit nga Starbucks shtang konsumatorët
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!