Debat të ashpër ka pasur këtë të hënë në Top Talk mes ministres së Arsimit, Besa Shahini dhe pedagogut, Arlind Qori.

Çështja për të cilën Shahini dhe Qori po debatonin ishte Pakti për Universitetin. Qori e akuzoi ministren për mashtrim, sidomos për fondet për të cilat pedagogu tha se, qeveria vazhdon të diskriminojë Universitetin Publik për interesa të privatëve.


Ndërkohë, Shahini i ka cilësuar këto akuza si spekulime dhe mashtrime. Ajo kërkoi që trupa universitare, pedagogë dhe studentë të denoncojnë me prova korrupsionin dhe të angazhohen në reformat për universitetet. Ndërsa Qori tha se gjithë këto deklarata të ministres ishin për demagogji

Lexo po ashtu:  Deutsche Welle: Armëpushim apo ndërprerje e përkohshme e ofensivës?
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!