Kryetarja e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Gentiana Begolli, në një postim në profilin e saj në rrjetin social “Facebook”, ka kritikuar qasjen ndaj gazetarëve nga ana e Lëvizjes Vetëvendosje dhe LDK-së, gjatë negociatave për koalicion qeverisës.

“Tërësisht e papranueshme, jo korrekte, jo profesionale, për më tepër edhe jo humane, trajtimi i gazetarëve dhe xhiruesve gjatë përcjelljes së takimeve në mes VV e LDK. Përderisa këto takime zgjasin me orë të tëra, gazetarët janë të detyruar të qëndrojnë jashtë, në temperatura të ulëta”, ka shkruar Begolli.

Ajo ka kërkuar nga këto subjekte politikë që t`i trajtojnë gazetarët në mënyrë dinjitoze.

Ju pëlqen!

“Nëse gazetarët e xhiruesit do të vazhdojnë edhe me tutje të ballafaqohen me këtë trajtim, ne si AGK do të kërkojmë nga kolegët tonë bojkotimin e përcjelljes së takimeve, ku anëtarët e komunitetit tonë shpërfillen dhe pengohen në kryerjen e detyrës së tyre”, ka shkruar kryetarja e AGK-së.

Shtrohet pyetja për gazetarët dhe për AGK-në: A ishte dinjitoze dhe e pandikuar nga pushteti mbulesa e mediave shqipe dhe e AGK-së ndaj Lëvizjes Vetëvendosje? Si u soll AGK’ja dhe media shqipe ndaj opozitës, ne vecanti ndaj Vetevendosjes? Tani kërkohet dinjiteti, doni të kontaminoni hapsirën pubike, edhe ashtu të helmuar nga gazetaria ballkanike?!

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!