Në kontinentin afrikan, arkeologët kanë zbuluar varrin më të vjetër, plot 80 mijë vjeccar.

Sipas hulumtimit të botuar në revistën Nature, mbetjet u gjetën gjatë gërmimeve arkeologjike në shpellën Panga ya Saidi në Kenia juglindore. Eshtrat i përkasin një fëmije tre vjeçar i cili u varros rreth 80,000 vjet më parë, shkruan The Guardian.

Arkeologët thonë se disa nga mbetjet u zbuluan në vitin 2013. U deshën më shumë se katër vjet për t’i gërmuar pa i dëmtuar ata. Pas analizës, u konkludua se eshtrat ishin të një fëmije.

Ju pëlqen!

“Ky është një zbulim spektakolar. Ky është varri më i vjetër njerëzor i gjetur në Afrikë,” tha Michael Petraglia, një profesor në Institutin Max Planck për Historinë Njerëzore.

Arkeologët kanë gjetur një varr të vjetër 74,000 vjet në hulumtimet në terren të kryera më parë në pjesë të ndryshme të kontinentit.

Studiuesit vendosën të gërmojnë rreth një gropë rrethore, rreth 40 centimetra të gjerë dhe 13 centimetra të thellë, dhe të mbyllin të gjithë varrin në allçi në mënyrë që të mund të ngrihej në mënyrë të sigurt nga toka.

Lexo po ashtu:  Vuejtja

Gjithçka u dërgua në Muzeun Kombëtar në Nairobi, dhe më pas në një laborator të veçantë në Spanjë, ku materiali u gërmua më tej dhe më pas u regjistrua me pajisje 3D me rreze X.

 

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!