Në një intervistë për ABC News, Zelenskyj thotë se është gati për dialog për kërkesat e Rusisë, në të njëjtën kohë që refuzon të pranojë një ultimatum.

Kanali televiziv pyet se cili është mesazhi i Zelensky për Presidentin Vladimir Putin për tre kërkesat e Rusisë: që Ukraina duhet të heqë dorë nga dëshira për t’u bërë pjesë e NATO-s, se duhet të njohë Krimenë si pjesë të Rusisë dhe se duhet të njohë pavarësinë e të dy rajoneve të shkëputura të Luhansk dhe Donetsk.

– Jam gati për një dialog. Nuk jemi gati për kapitullim, përgjigjet së pari Zelenskyj.

Ju pëlqen!

Presidenti ukrainas përgjigjet në gjuhën ukrainase dhe intervista është përkthyer nga ABC News.

Për sa i përket NATO-s, unë jam ftohur (në anglisht «cooled down») për këtë çështje shumë kohë më parë, pasi kuptuam se NATO nuk është gati të pranojë Ukrainën. Aleanca ka frikë nga gjërat e diskutueshme dhe konfrontimi me Rusinë. Unë kurrë nuk do të jem një vend që lutet në gjunjë për asgjë, nuk do të jemi ai vend dhe nuk do të jem ai president, thotë Zelenskyj.

I pyetur sërish se cila është përgjigja e tij ndaj Putinit ndaj tre kërkesave, Zelensky i referohet territoreve të pushtuara përkohësisht dhe dy rajoneve ukrainase që Rusia i ka njohur si të pavarura:

– Mund të diskutojmë dhe të gjejmë një kompromis se si duhet të jetojnë këto territore. Ajo që është e rëndësishme për mua është se si do të jetojnë njerëzit në këto territore, ata që duan të jenë pjesë e Ukrainës, thotë Zelenskyj, përcjell MekuliPress.

– Kjo pyetje është më e ndërlikuar sesa thjesht t’i pranosh ato. Ky është një ultimatum tjetër dhe ne nuk jemi të përgatitur për një ultimatum. Ajo që duhet bërë është që presidenti Putin të fillojë të flasë, të fillojë dialogun, në vend që të jetojë në një flluskë informacioni pa oksigjen, thotë Zelenskyj për ABC.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!