LDK ka me u rikthy te gjeneza e vet, bashkë me Vjosën e bashkë me ata qe kanë në ADN parimin e lirisë së mendimit”, ka shkruar Xhafer Tahiri pas propozimit për largimin e Vjosa Osmanit nga pozitat në LDK.

Xhafer Tahiri, dikur Këshilltar i Fatmir Sejdiut, ka dalë kundër propozimit të Isa Mustafës për ta larguar Vjosa Osmanin nga pozitat partiake pasi e njëjta ka mbështetur politikat e VV’së dhe ka kundërshtuar Qeverinë e Avdullah Hotit.

Tahiri ka thënë se LDK s’ka bërë kësi veprimesh prej themelimit duke propozuar largimin e një Nënkryetareje. Derisa ka konfirmuar se ka votuar kundër.

Ju pëlqen!

“Sot, si anëtar i KP të LDK, Kryetar i Vushtrrisë e nënkryetar i Degës së LDK-së në Vushtrri, nuk mund të përkrahi përjashtimin e Vjosa Osmanit. Prandaj sapo votova JO”, ka shkruar Tahiri.

“Lidhja Demokratike e Ibrahim Rugovës nuk e ka pasur praktikë të përjashtojë njerëzit e vet aq më pak, Nënkryetaren e vet, Kandidaten e parë grua për Kryeministre për shkak të mendimit ndryshe. Në ADN e LDK-së është liria e mendimit, liria e individit. Dr. Vjosa Osmani ka mbrojtur parimet për të cilat ka kërkuar besimin e votuesve të LDK. Të gjithë e kemi ditur që Vjosa nuk i ndryshon parimet e saja, të gjithë e kemi kërkuar në krye të listës së LDK dhe të gjithe kemi përkrahur.

Lexo po ashtu:  - UÇK-ja nuk mund të kriminalizohet

Në të njëjtën postim, Xhafer Tahiri ka paralajmëruar një projekt të ri me në krye Vjosa Osmanin.

“LDK ka me u rikthy te gjeneza e vet, bashkë me Vjosën e bashkë me ata qe kanë në ADN parimin e lirisë së mendimit”, ka shkruar ai.

Xhafer Tahiri bashkë me Vjosa Osmanin kishin qenë pjesë e kabinetit të Presidentit Fatmir Sejdiu. Por, kur Sejdiu humbi pozitën e Shefit të LDK’së shkuan afër Isa Mustafës.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!