Qasja e kantonit zviceran të Graubünden për t’u dhënë njerëzve të vaksinuar përjashtime nga kërkesat e karantinës mund të jetë një rrugë përpara, pasi Zvicra supozohet se ka plane për krijimin e lehtësirave tek të vaksinuarit.

Zvicra, si me shumë vende të tjera, ku numri i njerëzve të vaksinuar vazhdon të rritet, tani po përballet me çështjen nëse ata që janë vaksinuar – dhe gjoja janë të mbrojtur nga virusi – duhet të përballen me të njëjtat kufizime si të gjithë të tjerët, apo duhet të kenë liri të udhëtimeve.

Zvicra filloi vaksinimet në dhjetor 2020

Ju pëlqen!

Ndërsa Zvicra nuk ka marrë të njëjtën rrugë të imponimit të bllokimeve të ashpra si shumë prej fqinjëve të saj, kufizime të rrepta janë ende në fuqi për aktivitetet e kohës së lirë, gastronominë dhe udhëtimet.

Megjithëse udhëtimet janë një përbërës qendror i ekonomisë zvicerane, kufizimet kanë qenë në fuqi që nga fillimi i pandemisë.

Fatkeqësisht, siç është aktualisht, njerëzve me të dyja dozat e vaksinimit nuk u jepet një shpërndarje speciale për të hyrë në Zvicër.

Lexo po ashtu:  Thirrja e Zelenskyt në Kuvend: Shqipëria të mbyllë dyert për turistët rusë

Ndërsa një ndryshim në këtë politikë ka shumë të ngjarë të ndodhë kur Zvicra vendos pasaportën e saj të imunitetit.

Ky kanton zviceran tashmë u jep privilegje të veçanta të vaksinuarve

Një zgjidhje mund të vijë nga kantoni i vogël lindor i Graubünden.

Me një popullsi nën 200,000, Graubünden, i cili nganjëherë njihet në anglisht si Grisons, ka miratuar një strategji progresive në luftimin e pandemisë – duke përfshirë testimin më shumë se çdo kanton tjetër.

Kantoni tashmë ka zbatuar një program të dhënies së privilegjeve atyre që janë vaksinuar.

Kushdo që ka marrë të dyja dozat e vaksinës – mund të lejohet të shmangë kërkesat e karantinës.

Ndërsa të gjithë ardhjet në Zvicër – së bashku me ata që kanë rënë në kontakt me dikë që është infektuar me virusin – do të kërkohet të karantinojnë për dhjetë ditë, ata që kanë pasur virusin kohët e fundit ose që kanë marrë një dozë vaksinimi mund ta shmangin këtë kërkesa, transmeton albinfo.ch.

Lexo po ashtu:  Kryeministri Kurti në Kuvend: Është edukim ta pranosh, ta dëgjosh, ta citosh, ta mbështetësh e ta ndjekësh një grua

Kantoni i Graubünden nuk përshkruan një karantinë hyrëse për udhëtarët nga vendet e tjera nëse ata janë vaksinuar dy herë kundër koronavirusit ose janë testuar tashmë pozitivë për koronavirus.

Udhëtarët nga Brazili, Irlanda, Britania e Madhe dhe Afrika e Jugut përjashtohen nga kjo praktikë; në çdo rast duhet të jenë në karantinë.

Zëdhënësi i shëndetit kantonal Daniel Camenisch tha se autoritetet do të merrnin një vendim rast pas rasti – dhe do të duhet të kishin referencë në mbështetjen e provave mjekësore.

Camenisch gjithashtu tha se njerëzit që mund të tregojnë se kanë marrë të dyja dozat e vaksinës mund të lejohen të shmangin kërkesën.

“Prova e kësaj duhet të sigurohet gjithashtu nga një certifikatë mjekësore, një konfirmim mjekësor ose me anë të një karte vaksinimi.”

Kjo vlen si për qytetarët dhe banorët zviceranë, ashtu edhe për njerëzit nga vendet e tjera.

Sidoqoftë, nëse strategjia e Graubünden provon të jetë një sukses, ajo mund të zbatohet në një nivel kombëtar.

Lexo po ashtu:  Në diasporë me pak vota të pavlefshme, se në Kosovë
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!