Mund të keni qenë gjithmonë adhuruese e ushqimeve pikante ose mund ta keni zhvilluar këtë kult gjatë shtatzënisë.

Madje, ka shumë zëra që qarkullojnë për konsumimin e tyre nga një grua shtatzënë. Por çfarë është e vërtetë?

A do të thotë ndonjë gjë dëshira e vazhdueshme për nxehtësi?

Ju pëlqen!

Shtatzënia mund t’ju bëjë të dëshironi ushqime të ndryshme në të gjitha orët e ditës. Zakonisht, asnjë nga këto nuk është “dëshira racionale”. Nuk ka kuptim të dëshironi të vendosni një turshi në akulloren tuaj ose një marinadë me ton. Hormonet janë fajtorë për gjithçka. Hormonet që çmenden gjatë shtatzënisë dhe mund t’ju bëjnë të dëshironi edhe kombinimet më të çmendura.

Dikur besohej se nëse i doni shumë ato të nxehta, atëherë prisni një djalë. Ose si ishte një mënyrë për t’u ngrohur, pasi kur hani një ushqim pikant filloni të djersiteni.

A është i sigurt për fetusin?

Ngrënia e ushqimeve pikante është 100% e sigurt gjatë shtatzënisë. Megjithatë, një studim i vitit 2019 raportoi se disa ushqime kanë tendencë të “kalojnë” si shije në lëngun amniotik. Megjithatë, asnjë hulumtim nuk tregon se kjo bëhet vetëm me ato të nxehta.

Lexo po ashtu:  Gruaja është më e fortë se burri!

A është e sigurt për ju?

Gjërat janë të çuditshme këtu. Pse, po është e sigurt për fetusin, por jo kështu për ju. Nuk është e rrezikshme, por ushqimet pikante mund të rrisin urthin ose të prishin tretjen. Është mirë të keni një masë dhe nëse dëshironi të konsumoni të nxehtë t’i shpërndani gjatë ditës në mënyrë që sasitë të jenë më të vogla.

Ndikimet tremujore

Në tremujorin e parë të shtatzënisë ka shumë të ngjarë që të mos keni asnjë efekt anësor. Megjithatë, në tremujorin e dytë dhe të tretë, konsumimi i ushqimeve pikante mund të shkaktojë:

Urthi

Diarre, gazra dhe ënjtje
Refluksi ezofageal
Sëmundja e lëvizjes
Vështirësi në tretje
A mund të ndihmojë ushqimi i nxehtë në lindjen e fëmijëve?

Nëse po i afroheni datës së lindjes, ushqimet pikante mund t’ju japin një nxitje. Së bashku me ecjen dhe seksin, ushqimet pikante mund të ndihmojnë në thyerjen e ujit. Nuk ka asnjë kërkim shkencor për ta mbështetur këtë, por është diçka që rekomandohet.

Lexo po ashtu:  E dashur mike, kjo letër është për ty që më tradhëtove
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!