Një studim i ri tregon se gjumi i dobët mund të ndikojë negativisht në mikrobiomën tuaj të zorrës, e cila, nga ana tjetër, mund të çojë në çështje shtesë shëndetësore.

Bërja e një gjumi të mirë mund të çojë në përmirësimin e shëndetit dhe mungesa e gjumit mund të ketë efekte të dëmshme.

Të gjithë kemi parë raportet që tregojnë se mos fjetja e duhur mund të çojë në probleme shëndetësore afatshkurtra (stresi, çështje psikosociale) dhe afatgjata (sëmundje kardiovaskulare, kancer).

Ju pëlqen!

Ne e dimë që fazat më të thella të gjumit janë kur truri ‘nxjerr mbeturinat’ pasi truri dhe zorrët komunikojnë me njëri-tjetrin. Gjumi cilësor ndikon në shumë aspekte të tjera të shëndetit të njeriut.

Pra, çfarë përcakton mikrobiomën e zorrëve të dikujt?

Njëra është gjenetika, disa njerëz janë të predispozuar në një nivel gjenetik për të pasur një mikrobiomë të zorrëve më të larmishme sesa miqtë dhe fqinjët e tyre.

Një faktor tjetër janë ilaçet, medikamente të caktuara, përfshirë antibiotikët, mund të kenë ndikim në shumëllojshmërinë e mikrobiomës tuaj të zorrës.

Lexo po ashtu:  Mishi i pulës/ Ja pse duhet konsumuar me kujdes

Për të parë ndikimin e gjumit, një studim i fundit shqyrtoi lidhjen midis gjumit, sistemit imunitar dhe masave të njohjes dhe emocioneve, ahkruan alternative medicine.

Të kuptuarit se si funksionojnë këto pjesë të fiziologjisë njerëzore mund të çojë në një kuptim më të mirë të “komunikimit të dyanshëm” midis personit dhe mikrobiomës së tyre të zorrëve, dhe mund të çojë në strategji të reja të ndërhyrjes së gjumit.

Rezultatet paraprake janë premtuese, por ka akoma më shumë për të mësuar, përfundimisht njerëzit mund të jenë në gjendje të ndërmarrin hapa për të manipuluar mikrobiomën e tyre të zorrëve në mënyrë që t’i ndihmojnë ata të bëjnë një gjumë të mirë të natës.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!