Një perceptim mbizotërues për njerëzit e pasur është se sa më shumë para kanë, aq më të pashpirt janë ata. Ndërsa gjithmonë ekzistojnë përjashtime nga tendencat, hulumtimet tregojnë se të qenit i pasur mund të ndikojë në vetëdijen tonë emocionale dhe psikologjike në mënyra të ndërlikuara.

Christopher Ryan, autori i Qytetëruar deri në Vdekje: Çmimi i Progresit, thotë se janë diferencat e pasurisë – distancat në pasuri midis një personi të pasur dhe njerëzve rreth tyre – që kanë efektet më të thella në nënvetëdijen tonë.

Me pasuri më të lartë natyrisht vjen një kosto emocionale. Për shembull, njerëzit më të pasur kanë më pak aftësi të lexojnë emocione në fytyrat e të tjerëve dhe kanë më pak të ngjarë të ndalojnë makinat e tyre të shtrenjta për këmbësorë sesa ata që zotërojnë makina më të lira. Kjo ndjenjë e së drejtës dhe e tjetërsimit është e ndërlikuar nga qasja në më shumë pasuri, thotë Ryan. “Ajo që ne zakonisht bëjmë me para shtesë është të blejmë gjëra që na ndajnë nga njerëzit e tjerë.”

Lexo po ashtu:  KOMUNIKATË e mbajtur sot në fshatin Thirrë, mbi HEC-in që po ndërtohet aty:
Ju pëlqen!

Është mjaft interesante, sepse ky lloj shpenzimi mund të jetë e dëmshme për shëndetin tuaj fizik dhe mendor, pasi një sens i afërt i komunitetit është një nga parashikuesit më të fuqishëm të jetëgjatësisë. Njerëzit e pasur mund të shkëputen nga këto pasoja duke përhapur pasurinë e tyre te njerëzit që u duhen më shumë, duke korrur përfitimet mendore dhe emocionale të bujarisë së tyre.(Opinion nga BBC)

SCAN

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!