Javën e kaluar, presidenti Donald Trump njoftoi qëllimin e tij për të nënshkruar një dekret që ndalon emigracionin legal në Amerikë.

“Në lidhje me sulmin e armikut të padukshëm dhe nevojën për të mbrojtur punën për qytetarët tanë, unë do të nënshkruaj një dekret për të pezulluar përkohësisht imigracionin në Shtetet e Bashkuara!” Shkroi Trump në Twitter.

Ende nuk është e qartë se çfarë do të thotë deklarata e tij në praktikë. Përveç kësaj, ajo kundërshton qartë tweet-in e tij të fundit për fundin e afërt të krizës së koronavirusit dhe rimëkëmbjen e shpejtë të ekonomisë.

Ju pëlqen!

Shtëpia e Bardhë ende nuk e ka komentuar dekretin. Fakti është se emigracioni legal tashmë është pezulluar. Të gjitha procedurat për marrjen e nënshtetësisë amerikane janë anuluar, dhe të gjitha qendrat e vizave janë mbyllur.

Emigrantët gjithashtu përbëjnë gati një të tretën e mjekëve dhe kirurgëve në Amerikë. Është gjithashtu e paqartë se si ndalimi do të ndikojë në punëtorët bujqësorë sezonalë, shumica e tyre janë meksikanë. Trump më parë mbështeti futjen e vizave speciale bujqësore. “Ne duam që ata të vijnë. Ne nuk e mbyllim kufirin dhe nuk përpiqemi të ndalojmë hyrjen e këtyre njerëzve, “tha ai në fillim të prillit. “Ata kanë punuar në fusha për shumë vjet, dhe unë u premtova fermerëve që asgjë nuk do të ndryshojë.

Ligjërisht, Trump ka çdo arsye për të nxjerrë këtë dekret. Ndalimi i tij i fundit për të huajt që hyjnë në Shtetet e Bashkuara u miratua nga Gjykata Supreme. Për më tepër, Shtëpia e Bardhë mund të citojë pandeminë e koronavirusit dhe urgjencën si bazë.

Dekreti kundër emigracionit, sipas vëzhguesve, ka për qëllim elektoratin bazë të Trump, dhe organizata si NumbersUSA dhe Koalicioni i Punëtorëve Amerikan tashmë e kanë mbështetur deklaratën e tij. Senatori republikan i Arkansas, Tom Cotton, i cili ka kundërshtuar prej kohësh emigracionin legal, gjithashtu shprehu miratimin e tij.

Por kërcënimi më i madh për këtë dekret është se kundërshtarët politikë të Trump do ta quajnë këtë hap një përpjekje tjetër të presidentit për të larguar vëmendjen e publikut nga lufta e tij e dështuar kundër koronavirusit.

Sipas një sondazhi të fundit nga The Washington Post, shumica e amerikanëve (54%) besojnë se presidenti nuk po lufton në mënyrë efektive me pandeminë koronavirus. Në të njëjtën kohë, 72% e të anketuarve japin një vlerësim pozitiv ndaj guvernatorëve të shteteve të tyre për mënyrën se si e kapërcejnë krizën. (ordo news)

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!