Shikimi i celularit tuaj shumë shpesh edhe kur jeni në shoqëri mund të jetë një simptomë stresi. Me pak fjalë, nuk është vetëm vrazhdësi.

Kontrollimi i vazhdueshëm i celularit edhe kur jemi në shoqëri mund të jetë jo vetëm vrazhdësi e thjeshtë, por edhe simptomë e stresit. Me pak fjalë, nëse në vend që të flasim, të bisedojmë dhe të shikojmë njëri -tjetrin në fytyrë me miqtë me të cilët kemi zgjedhur të dalim ose të shkojmë në restorant, sytë tanë janë pothuajse gjithmonë tek celulari ka diçka që nuk shkon. Të paktën, kjo zbulon një studim të botuar në Behavior & Information Technology që shpjegon se sa kjo sjellje kaq e zakonshme mund të varet jo nga shpërqendrimet e parëndësishme momentale, por nga problemet më serioze psikologjike.

Ne e dimë: teknologjia, telefonat celularë dhe tabletët tani janë thelbësorë për shumë aktivitete që duhet të kryejmë çdo ditë – punë, përditësime, marrëdhënie të largëta shoqërore (veçanërisht në kohë bllokimi) dhe shumë më tepër – ndoshta, madje, edhe për të shkuar në Hënë – por është e kotë të fshihet sesi këto objekte që ne tani i mbajmë gjithmonë në duart tona kanë shkaktuar gjithashtu probleme të reja siç janë, në fakt, një ndryshim i fortë në marrëdhëniet shoqërore. Për shumë studiues, një përkeqësim i dukshëm.

Lexo po ashtu:  Janë cilat janë 7 shkaqet e fshehta pse kemi frikë
Ju pëlqen!

Ne, në fakt, shpesh jemi të hutuar nga celulari edhe nëse jemi me të dashurit tanë, apo edhe me fëmijët tanë të cilët në vend të kësaj do të kishin nevojë për aq shumë vëmendje dhe të luanin me ne. Deri tani, ky qëndrim është aq i zakonshëm sa që amerikanët së pari shpikën fjalën fubing, një përzierje e “telefonit” dhe “snubing” (snubing, injorim).

Veçanërisht, autorët e hulumtimit gjetën një korrelacion midis njerëzve që janë tepër të lidhur me telefonat inteligjentë dhe simptomave të ankthit dhe stresit, edhe pse kjo nuk është domosdoshmërish një lidhje shkak-pasojë. Për më tepër, ata që janë të stresuar gjithashtu kanë tendencë të bëjnë thashetheme më shumë për celularët sesa njerëzit e tjerë në grupin e tyre (por janë më pak të stresuar).

Koordinatori i studimit Juhyung Sun thotë: «Njerëzit me ankth social apo edhe depresion priren të jenë më të varur nga celularët sesa ata që janë mirë ose kanë një jetë të ekuilibruar dhe paqësore. Sa më të stresuar të jenë njerëzit, aq më të ndjeshëm janë ndaj njoftimeve. Dhe tani pothuajse të gjithë ne, sapo dëgjojmë një lëvizje ose një zhurmë, me vetëdije ose pa vetëdije shikojmë telefonin ».

Lexo po ashtu:  Si të kemi oreks më të shtuar?

Nga ana tjetër, teknologjia mobile, nga pajisjet tek aplikacionet, është krijuar pikërisht për të tërhequr vëmendjen tonë gjithnjë e më shumë dhe, pa një minimum të vetëkontrollit, ne bëhemi të varur, edhe për shkak të rrjeteve sociale si Facebook, Instagram ose Twitter. “Dhe është paradoksale që kaq shumë njerëz e gjejnë fubing e të tjerëve të bezdisshëm, por ata vazhdojnë ta bëjnë vetë automatikisht,” vazhdon Juhyung Sun.

Natyrisht, ekziston një rezultat tjetër i studimit që është ana tjetër e medaljes: njerëzit më të qetë dhe optimistë janë më pak të tunduar të shikojnë celularin kur janë në shoqëri. Studiuesi përfundon: «Njerëzit më bashkëpunues, të arsimuar dhe miqësorë kanë një tendencë të lartë për të ruajtur harmoninë shoqërore dhe për të shmangur diskutimet që prishin marrëdhëniet. Dhe në shoqërinë e miqve, ata e konsiderojnë fubing jo vetëm të vrazhdë, por plotësisht të pakëndshme ». (Focus)

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!