”Kuriozitet”

Sakaq, një gravurë e vitit 1879 e publikuar kohë më parë, nga studiuesi Armand Plaka, hedh dritë mbi detaje interesante të emërtime të ndryshme të territoreve në kufinjtë shqiptaro-grek.

Është fjala për Kanalin e Korfuzit, që dikur thirrej ndërkombëtarisht: kanali shqiptar. Diçitura në gravurën e vitit 1879,  botuar në një revistë finlandeze, vërteton pikërisht këtë.

Ju pëlqen!

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!