Lajm i mirë për thashethemet. Duket, në fakt, se thashethemet nuk janë domosdoshmërish një gjë e keqe edhe nëse, padyshim, thashethemet për njohuritë e zakonshme, shpesh kritikat ndaj tyre dhe zbulimi i sekreteve të tyre, është konsideruar gjithmonë mjaft i dënueshëm. Por Eshin Jolly, një psikolog në Universitetin Dartmouth, zbuloi në Current Biology se ky zakon gjithashtu ka aspektet e tij pozitive: lehtëson lidhjen shoqërore dhe ju lejon të njihni botën në mënyrë indirekte, përmes përvojave të njerëzve të tjerë.

Për ta demonstruar këtë, studiuesi krijoi një lojë në internet në të cilën keni marrë para dhe ju mund të zgjidhni, me një vendim të njohur vetëm për disa, nëse do t’i vendosni në xhep, apo do të kontribuoni në një fond të përbashkët i cili, i rritur me 50%, më pas u nda midis të gjithëve në pjesë të barabarta. Me pak fjalë, për të bashkëpunuar për të mirën e përbashkët ishte e nevojshme të kishit besim tek të tjerët. Kur seancat e lojës u zhvilluan vetëm me diskutime publike, megjithatë, besimi, domethënë kontributet në fondin e përbashkët, ra shpejt, sepse ishte e vështirë të dihej kujt t’i besoje.

Lexo po ashtu:  S’ka marrëveshje në Bruksel, pritet të ketë takim tjetër me 18 mars

Por kur u lejua bërja e thashethemeve në biseda private, besimi u mbajt shumë më gjatë, për shkak se kjo rriti besimin tek pjesëmarrësit, ashtu edhe për shkak se informacioni u mor në bazë të sjelljes së të tjerëve, i dobishëm për të vendosur.

Ju pëlqen!

“Me pak fjalë, thashethemet forcojnë marrëdhëniet dhe ndihmojnë për të kuptuar më mirë të tjerët, në mënyrë që, në fund, ata të japin kontributin e tyre në përmirësimin e bashkëpunimit shoqëror”, përfundon Jolly. FOCUS

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!