Sëbashku me ligjet kundër përshtyrjes dhe urinimit në vende të tjera përveçse në tualet (ku duhet përmendur se është ligjërisht e detyrueshme shtypja e shkarkuesit të ujit), në Singapor ka edhe një ligj që ndalon përdorimin e çamçakëzin.

Ligji është i miratuar në vitin 1992 dhe ka si synim mbajtjen e pastër dhe të rregullt të qytetit.

Në vitin 2004, Singapori u “liberalizua” paksa në këtë drejtim duke bërë disa përjashtime për qëllime terapeutike, dentare apo për çamçakëzet me nikotinë.

Ndoshta ju pëlqen!
Loading...

SCAN

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. Na ndihmoni!