Fjala Bankë rrjedh nga fjala ‘banco’ që do të thotë tavolinë.

Ky emërtim erdhi si rrjedhojë e faktit se ata që bënin ndërrimin e monedhave në mesjetë uleshin në tavolina në vende publike dhe bënin shitlblerjen e monedhave.

Interesante, apo jo!?

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. Na ndihmoni!
Loading...