Fjala Bankë rrjedh nga fjala ‘banco’ që do të thotë tavolinë.

Ky emërtim erdhi si rrjedhojë e faktit se ata që bënin ndërrimin e monedhave në mesjetë uleshin në tavolina në vende publike dhe bënin shitlblerjen e monedhave.

Interesante, apo jo!?

Lexo po ashtu:  Kafeja, ja pse nuk duhet pirë me stomakun bosh
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!