Për mijëra vjet, ari është vlerësuar për bukurinë, lakueshmërinë dhe rrallësinë e tij. Sipas Këshillit Botëror të Arit, aktualisht ka rreth 205,238 tonë ar të pastër në rezervat shtetërore, kasafortat bankare dhe koleksionet private.

Ky numër mund të duket tepër i madh derisa të kuptoni se vetëm një metër kub ar peshon mbi 19 tonë. Vlerësimi se sa ar ekziston në të vërtetë në Tokë është shumë më i vështirë, por ka gjithashtu disa të dhëna të rëndësishme.

Për shembull, një analizë kimike e mostrave të shkëmbinjve të marra në pjesë të ndryshme të planetit tonë tregon se nga një miliard pjesë të masës totale të kores së tokës, ari përbën mesatarisht vetëm disa pjesë.

Ju pëlqen!

Kjo do të thotë se nëse heqim në mënyrë të barabartë një shtresë kilometrike dheu në të gjithë Tokën dhe e përpunojmë atë, do të marrim rreth një milion ton ar.

Lexo po ashtu:  Zgjedhjet në SHBA: Pse votohet gjithmonë ditën e Martë?!
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!