Në vitin 1915, në ditën e festës së Bajramit, në fshatin Dëbërcë të Tetovës, një i ri shqiptar, kishte vrarë një ushtar serb.

Ushtria serbe ishte mbledhur në këtë fshat duke kërkuar nga fshatarët që ta dorëzonin djalin që e kishte kryer këtë vepër, por fshatarët nuk e dhanë djalin duke vdekur që të gjithë për një. Si rezultat, ushtria serbe i masakroi të gjithë. Pra, ata zgjodhën jetën e vërtetë, për të mos vdekur kurrë!

Lavdi u qoftë trimave!

Shqiptari nuk e ka zakon ta shes shqiptarin!

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!