Në këtë artikull mund të mësoni se kur është e lejuar që fëmijët të ndëgjojnë raportimin e lajmeve, dhe cila moshë nuk preferohet.

Kur ajo është pak më e rritur midis 8 dhe 10 vjeç – mund të filloni të shikoni së bashku programe lajmesh me të ose t’i lexoni asaj nga gazeta. Pastaj, ju do të duhet të interpretoni histori të ndryshme në një mënyrë që ajo do t’i kuptojë qartë.

Nëse ajo tani është 8 vjeç, ju mund të shkoni në bibliotekë për të lexuar libra në lidhje me temën e lajmeve që e shqetësonte. Fëmijët e moshës shkollore ndjehen më të qetë me tema të vështira kur i kuptojnë më mirë ato.

Ju pëlqen!

Gjithashtu, fëmijët e kësaj moshe janë empatikë ndaj viktimave në lajme, kështu që çdo gjë që ata mund të bëjnë për të ndihmuar i bën ata të ndjehen më mirë. Punoni me fëmijën tuaj për të gjetur një mënyrë për të ndihmuar njerëzit në nevojë. Për shembull, ndihmojeni që ajo të dërgojë një pjesë të ndihmës së saj për të ndihmuar viktimat organizatat e lagjeve që ndihmojnë fëmijët në moshën e saj. Ajo do të ndjehet e fuqizuar duke e ditur që ajo po bën një ndryshim.

Lexo po ashtu:  “Burri e do të dashurën më së shumti, gruan më së miri, e nënën më së gjati!” -40 thëniet më të bukura për nënën!
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!