Të heqësh qafe mushkonjat nuk është aq e lehtë dhe asgjë nuk është më e bezdisshme sesa kruarje në të kuqe, kafshime në lëkurën tuaj ose dëgjimi i gumëzhitjes rreth veshëve tuaj kur po mundoheni të flini. Në një nivel më serioz, mushkonjat gjithashtu mund të shkaktojnë disa shqetësime të rrezikshme për shëndetin.

Sipas Joseph Conlon, këshilltar teknik i shoqatës amerikane të kontrollit të mushkonjave , sëmundjet e shkaktuara nga mushkonjat – si malaria, virusi Zika, ethet e Dengue, ethet e verdha dhe virusi i Nilit, janë në rritje gjatë viteve të fundit.

Pse vazhdoj të kafshohem nga mushkonjat?

Ju pëlqen!

Është e vërtetë, disa njerëz janë më të ndjeshëm ndaj kafshimit sesa të tjerët, por ne kemi pak kontroll mbi faktorin kryesor vendimtar: gjenetikën. Mushkonjat mund të tërhiqen nga kimikate të ndryshme (si acidi laktik) që gjenden në lëkurën e njeriut. Grimi kimik i lëkurës tuaj, i kombinuar me llojin tuaj të gjakut dhe shkallën metabolike, mund të përcaktojë nëse ata ju shohin si një “ëmbëlsirë” apo jo. (Shkalla më e lartë e metabolizmit do të thotë që trupi juaj po prodhon më shumë dioksid karboni, i cili ka tendencë të tërheqë më shumë mushkonja).

Lexo po ashtu:  5 zakone që duhet t’i evitoni që të keni një buxhet më të mirë në 2020

Si mund të ndaloj të kafshimet nga mushkonjat?

Vetëm se mushkonjat ka të ngjarë të jenë pjesë e pashmangshme e aktiviteteve të verës nuk do të thotë që ju keni mbetur plotësisht të pambrojtur. Për të mbrojtur veten dhe familjen tuaj, ekspertët treguan se si të parandaloni kafshimet e mushkonjave gjatë gjithë sezonit.

Më poshtë gjeni disa nga mënyrat për parandalim:

Hiqni qafe ujin e ndenjur

Uji i ndenjur është një tokë e përsosur për kultivimin e mushkonjave. “Hiqni qafe të gjithë kontejnerët në pronën tuaj, hidhni ujin prej tyre dhe shpëtoni nga mushkonjat,” thotë Conlon.

“Kjo nuk mund të mjaftojë gjithmonë, sepse fqinjët tuaj mund t’i mbajnë ato dhe ato mund të hyjnë në oborrin tuaj. Por, fakti është, nëse eliminoni problemet përreth shtëpisë tuaj, ju do të zvogëloni shanset për t’u kafshuar”.

Aplikoni krem për mbrojtje nga dielli para ilaçit kundër insekteve

Shoqata ndërkombëtare për ndihmë mjekësore për udhëtarët, rekomandon që kremi mbrojtës nga dielli të depërtojë në lëkurë për 20 minuta para se të përdorni ilaçit kundër insekteve.

Lexo po ashtu:  Problemet me veshkat që maskohen pas lodhjes, 6 ushqyes për të marrë veten

Flini nën një rrjet mushkonjash

Nëse jeni duke u nisur për një udhëtim në kamping ose duke qëndruar diku ku ka rrezik të shtuar, të flini nën një nga këto rrjeta, është zgjidhja ideale.

Vish pantallona të futura në çorape

Është një nga mbrojtjet tuaja më të mira kundër insekteve të mundshme që mbartin sëmundje.

Nëse jeni duke planifikuar një ditë në pyll ose në një zonë që dihet të ketë një popullsi të lartë mushkonjash, kjo është zgjidhja e duhur.

Shmangni ngjyrat e errëta

Një nga kriteret kryesori, vishni veshje me dritë kur shkoni jashtë. Besoni apo jo, Conlon thotë se disa mushkonja, veçanërisht speciet që kafshojnë gjatë ditës, në të vërtetë preferojnë ngjyra më të errëta.

Mos u mbështetni në ushqime ose mjete plotësuese

Çfarë mund të hani për të parandaluar kafshimin e mushkonjave? Epo … asgjë. Ju mund të keni dëgjuar se gllabërimi i ushqimeve të caktuara, si hudhra, mund të jetë i dobishëm në parandalimin e kafshimeve, por këto ilaçe shtëpiake nuk do të japin mbrojtje të plotë, thotë Conlon.

Lexo po ashtu:  Ja pse duhet shijuar një gotë birrë e ftohtë këto ditë të nxehta

“Nëse merrni vaj të pastër të hudhrës dhe e fërkoni atë në lëkurën tuaj, do të shpëtoni nga mushkonjat për rreth 20 minuta – që nuk është asgjë”, shpjegon ai.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!