Nëse vazhdimisht ndiheni të lodhur, sytë tuaj pësojnë dridhje dhe ju keni spazma të muskujve, ka shumë të ngjarë që ka mungesë magnezi në trupin tuaj.

Një mangësi e magnezit mund të shkaktojë sëmundje serioze, sepse shumë procese në trup varen nga ai. Kjo është arsyeja pse ju duhet të qëndroni vigjilent dhe të jeni në gjendje ta vëreni një mangësi në kohë.

Ne kemi përpiluar një listë kontrolli të simptomave të mungesës së magnezit.

Dëshirë për ushqime të ëmbla

Ju pëlqen!

Një dëshirë e zjarrtë për të ngrënë diçka të ëmbël tregon se ekziston një mungesë e disa mineraleve në trup, në veçanti, magnezit. Humbja e magnezit tek femrat shpesh lidhet me menstruacione dhe tek atletët, në trajnime intensive, kur trupi shpenzon magnezin me punën e muskujve.

Dhimbje muskulore dhe mpirje

Dhimbjet e muskujve dhe mpirjet mund të jenë shumë të dhimbshme. Nëse vuani prej tyre rregullisht, mund të jetë një shenjë e niveleve të ulëta të magnezit.

Magnezi dhe vitamina D, E dhe B mund të parandalojnë dhimbjen e muskujve. Pra, vizitoni mjekun tuaj për të kontrolluar nivelet e këtyre vitaminave dhe sigurohuni që të merrni dozën e rekomanduar ditore të tyre.

Gjithashtu, mund të përpiqeni të lehtësoni vuajtjet tuaja duke masazhuar muskujt e prekur në një lëvizje rrethore.

Pagjumësia

Mungesa e magnezit mund të shkaktojë pagjumësi. Magnezi është jetik për një funksion të quajtur “relaksimi i trurit”. Kjo aftësi e trurit na ndihmon të relaksohemi dhe të biem në gjumë me qetësi.

Nivelet e ulëta të magnezit që çojnë në dhimbje të muskujve shkaktojnë sindromë të këmbëve të shqetësuara, një gjëndje që shkakton këmbët të dridhet natën. Si rezultat, cilësia e gjumit tuaj ulet.

Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Sëmundje e kockave

Mungesa e magnezit mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të problemeve të kockave. Kjo mund të çojë në një rritje të rrezikut të thyerjes. Problemi është se mungesa e magnezit mund të zvogëlojë nivelin e kalciumit në gjak dhe kalciumi është thelbësor për mbajtjen e eshtrave të shëndetshme.

Zbatica e acidit

© Depositphotos.com

Nëse keni mangësi të magnezit, ushqimi dhe acidi i stomakut kthehen në ezofag. Kjo çon në një ndjesi djegieje që quhet zbaticë acidi ose urth.

Stres dhe apati

© Depositphotos.com

Magnezi është një element thelbësor për ndërtimin e një sistemi të fortë nervor. Ky element është përgjegjës për relaksim. Me mungesën e magnezit në trup, një person ndjen ankth dhe stres pa shkak. Pra, rreziku i depresionit rritet në mënyrë dramatike.

Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Kapsllëku

© Depositphotos.com

Ka shumë arsye përse mund të keni kapsllëk, nga stresi tek një ndër-konsumi i fibrave. Magnezi ka një efekt relaksues në shumë pjesë të trupit, duke përfshirë edhe traktin e tretjes. Për shkak të mungesës së këtij minerali, funksionet e zorrëve nuk funksionojnë siç duhet, gjë që çon në kapsllëk.

Lodhja

© Depositphotos.com

Magnezi nevojitet për reaksione që krijojnë energji në qeliza. Pa magnez, nuk do të keni energji të mjaftueshme në nivelin qelizor. Kjo mund të shfaqet në formë lodhje, energjie të ulët dhe mungesë lëvizshmërie.

Dhimbje të forta koke

Nëse keni mungesë në të gjitha këto zona (vitamina A, B, C dhe D), kjo mund të rezultojë në një dhimbje koke shumë të rëndë.

Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Migrenat zakonisht prekin vetëm një anë të kokës. Mungesa e magnezit mund të shkaktojë migrenë dhe dhimbje koke të shpeshta. Me mungesën e këtij minerali, enët e gjakut në tru ngushtohen dhe zgjerohen shpejt, gjë që është shkaku i një migrenë.

Një sasi e mjaftueshme e magnezit në trup zvogëlon rrezikun e ndryshimeve në enët e gjakut dhe eliminon dhimbjen e kokës.

Cilat ushqime janë të larta në magnez

Një dietë e ekuilibruar mund të sigurojë nevojën e përditshme të trupit për magnez. Shumë njerëz nuk marrin magnez të mjaftueshëm, sepse ata udhëheqin një mënyrë jetese jo të shëndetshme.

Këtu është një listë e ushqimeve që mund të rrisin nivelin tuaj të magnezit:

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.