Përrallat pikturojnë një version shumëngjyrësh për atë se çfarë është dashuria, dhe kjo është arsyeja pse është në dorën tonë që t’i mësojmë fëmijët tanë për realitetet e dashurisë.

Për dikë, fëmijët duhet të dinë që dashuria jo gjithmonë përfshin “princër të kaltër” dhe “ata jetuan përgjithmonë të lumtur”. Në mënyrë të ngjashme, atyre nuk u duhet thënë se njerëzit e vrazhdë që i ngacmojnë kanë një pëlqim ndaj tyre.

Ne vëzhguam disa nga mesazhet më thelbësore rreth dashurisë që duhet t’u mësojmë fëmijëve tanë.

Në dashuri merret dhe jepet.

Ju pëlqen!

Është e lehtë të dëshironi t’i llastoni fëmijët tuaj dhe t’i lejoni ata të marrin gjithë dashurinë dhe vëmendjen tuaj. Por ata gjithashtu duhet të dinë që nuk mund thjesht të marrin gjithmonë. Po aq sa meritojnë dashuri nga të tjerët, atyre gjithashtu u duhet të mësohen të bëjnë kompromise dhe të dhurojnë dashuri tek të tjerët.

Të duash të tjerët nuk do të thotë që duhet ta duash veten më pak.

Fëmijët tuaj duhet të dinë se kur e duan dikë, nuk do të thotë që ata të sakrifikojnë veten e tyre dhe të përkulen para të dashurit e tyre. Sigurisht, kompromisi është i rëndësishëm në çdo marrëdhënie, por ata nuk duhet ta duan veten më pak në mënyrë që të duan dikë tjetër më shumë. Fëmijët e mësojnë këtë duke parë marrëdhëniet e prindërve të tyre.

Lexo po ashtu:  Shprehje për miqësinë, gruan dhe raportin magjik nënë – bijë!

Në dashuri respekti është thelbësor.

Fëmijët duhet ta dinë që respekti dhe dashuria duhet të shkojnë krah për krah. Ata duhet të fitojnë respekt nga të tjerët dhe të respektojnë të tjerët. Ata gjithashtu duhet të mësohen se ata meritojnë respekt, ashtu si çdo person tjetër. Dashuria pa respekt mund të jetë toksike.

Dashuria për veten është lloji më i rëndësishëm i dashurisë.

Të vegjlit duhet të dinë ndryshimin midis të qenurit egoist dhe të dashurisë për veten. Ndërsa ata duhet të mësohen të mos shkelin mbi të tjerët për përfitimet e tyre, ata gjithashtu duhet të dinë të pranojnë veten për ata që janë. Ata nuk duhet të ndryshojnë vetveten vetëm që të pështaten diku dhe të dashurohen nga dikush.

Ndonjëherë dashuria nuk zgjat përgjithmonë.

Komeditë romantike mund t’i bëjnë fëmijët tuaj që janë duke u rritur të besojnë se dashuria zgjat një jetë. Por e vërteta është se dashuria është fluturake dhe ndonjëherë është më mirë të përfundosh një marrëdhënie dhe të vazhdosh përpara.

Lexo po ashtu:  Prindër, ndëshkoni veprimin dhe jo fëmijën!

Ata duhet të kuptojnë se të gjitha momentet e kaluara gjatë kohës që ishin të dashuruar nuk ishin humbje. Ata ishin mësime për një përvojë më të mirë në të ardhmen.

Dashuria që zgjat kërkon përpjekje.

Të rinjtë duhet të mësojnë se për diçka aq të brishtë sa dashuria jetëgjatë, ata duhet të bëjnë përpjekje të mëdha. Nëse dikush të cilin e doni ia vlen dhe është po aq i gatshëm sa ju të bëjë përpjekje, dashuria jetëgjatë nuk është e pamundur.

Ndonjëherë ai që doni nuk ju do.

Si prindër, sigurisht, ju përpiqeni të bëni më të mirën për t’u dhënë fëmijëve tuaj gjithçka që dëshirojnë dhe u duhet. Por ndonjëherë gjërat dalin jashtë kontrollit dhe fëmijët tuaj duhet të pajtohen që të mos marrin gjithnjë atë që duan.

Dashuria e njëanshme mund të sjellë shumë dhimbje në zemër, por ata duhet të mësojnë që ta lënë pas. Përvoja do të jetë më pak shkatërruese nëse ata tashmë e dinë se çfarë të presin dhe e dinë që ju do të jeni aty për t’i mbështetur ata.

Lexo po ashtu:  Mjekët pediatër ngrenë alarmin "Hiqini urgjentisht, këta kremëra anti-skuqje kanë përmbajtje toksike"

Dashuria duhet t’ju bëjë një person më të mirë.

Ka shumë lloje dashurie dhe fëmijët tuaj duhet të kuptojnë se ata meritojnë llojin e dashurisë që i bën ata një person më të mirë. Tregojuni  se dashuria duhet t’i inkurajojë ata të kenë një të ardhme më të ndritshme dhe të jenë një qenie e mirë njerëzore.

Dashuria nuk është vetëm fushë me lule.

Përkundër asaj që besojmë nga përrallat, dashuria nuk është e gjitha një fushë me lule. Fëmijët duhet të jenë të gatshëm për pjesën më pak të bukur të dashurisë, për shembull, besimi i tyre sfidohet dhe përplaset me atë të të dashurve të tyre. Shumica e dashurive, në jetën reale, nuk ngjajnë aspak me dashuritë në përralla.

A jeni dakord që këto janë gjëra të rëndësishme që fëmijët duhet t’i dinë?Çfarë tjetër mendoni se fëmijët duhet të dinë për dashurinë?

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!