T’u hedhësh një sy fshehurazi mesazheve të bashkëshortit tuaj mund të jetë vërtet joshëse, veçanërisht nëse e dini që ata kurrë nuk do ta mësojnë për këtë veprim të vogël ‘keqbërjeje’ nga ana juaj.

Në fakt, studimet tregojnë se 34% e grave dhe 62% e burrave spiunojnë herë pas here në telefonin e partnerit të tyre. Dhe arsyeja për këtë nuk është vetëm xhelozia. Rezulton, se mund të ketë disa motive psikologjike më të thella që mund të shtyjnë njeriun tuaj të zemrës në kontrollimin e këtyre mesazheve dhe të dhënave të tjera personale në telefonin tuaj.

Ne kemi zbuluar 8 arsye pse partneri juaj mund të përpiqet të ju vëzhgojë dhe çfarë do të thotë për marrëdhënien tuaj.

Partneri juaj ka vetëvlerësim të ulët.

Ju pëlqen!

Edhe pse një zhbirues mund të mendojë se është personi tjetër të cilit ata nuk i besojnë, është në të vërtetë e kundërta. Në shumicën e rasteve, kur dikush shikon tek telefoni i partnerit mesazhet me tekst, mesazhet në rrjetet sociale dhe kështu me radhë, ata shqetësohen se nuk janë të mjaftueshëm për partnerin/partnere (ose, përkundrazi, të tepërt), dhe ndjejnë nevojën për të kërkuar ribalancim.

Edhe në një marrëdhënie të qëndrueshme, afatgjatë, këta njerëz besojnë se partneri i tyre meriton dikë më të mirë dhe, rrjedhimisht, mund të tërhiqen lehtësisht nga një person tjetër.

Partneri juaj nuk është i kënaqur nga marrëdhënia.

Në një marrëdhënie të shëndetshme, të dy partnerët i besojnë njëri-tjetrit pa kushte dhe respektojnë të drejtat e njëri-tjetrit për intimitetin, hapësirën personale dhe të paturit e një jete që zgjat përtej kohës së kaluar së bashku. Por nëse njëri prej tyre ndjen një nevojë të fortë për të hequr dorë, kjo mund të jetë arsyeja për të vënë në dyshim seriozisht marrëdhënien.

Lexo po ashtu:  Kuptimi i vlerës së pasurisë së vërtetë…

Ndoshta partneri juaj thjesht nuk është i sigurt se po shkoni në drejtimin e duhur. Ose mbase nuk ka vendosur ende nëse do të jetë me ju apo jo. Sido që të jetë, zhbirimi mund të tregojë se ju dhe partneri juaj keni vlera krejtësisht të ndryshme, dhe duhet të flisni për to sa më shpejt të jetë e mundur.

Partneri juaj mund të jetë duke menduar t’ju tradhëtojë

Një kuriozitet jo i shëndetshëm ndaj jetës suaj personale mund të jetë vërtet një shenjë paralajmëruese për ju pasi mund të jetë një projeksion i mendimeve të thella të partnerit tuaj. Me fjalë të tjera, nëse një person dyshon se diçka e papërshtatshme do të ndodhë ose tashmë po ndodh, ky person mund të jetë ai që në të vërtetë po i bën këto veprime të papërshtatshme.

Partneri juaj ka probleme besimi

Besimi është themeli i një marrëdhënieje të shëndetshme. Dhe se sa me lehtësi mund t’i besoni dikujt ndikohet shumë nga përvojat tuaja të së kaluarës. Kështu që nëse partneri juaj mendon se ju po e gënjeni, ka shumë të ngjarë që ata të jenë gënjyer ose tradhëtuar në të kaluarën.

Pas një përvoje kaq të keqe, një person zakonisht bëhet shumë i ndjeshëm dhe çdo gjest apo fjalë e pafajshme e thënë nga ju mund të ngrejë alarmin në mendjen e tyre. Në këtë rast, partneri juaj pak paranojak duhet të kuptojë që spiunimi i tyre është i lidhur me problemet e tyre të mëparshme dhe jo me veprimet tuaja.

Partneri juaj nuk është në gjendje të vendosë kufij të shëndetshëm

Në çdo marrëdhënie, duhet të ketë kufij, dhe shkelja e tyre nuk është kurrë e mirë – partneri juaj duhet ta kuptojë këtë. Kështu që nëse e bëni të qartë që respektoni hapësirën tuaj personale dhe nuk do lejoni askënd ta pushtojë atë, partneri juaj duhet të pranojë nevojën tuaj për intimitet, edhe nëse është më e madhe se e atyre.

Lexo po ashtu:  Tronditëse: Mbeti pa dhëmbë, pa thonj dhe pa flokë para ekzekutimit… fjalët e fundit që i tha

Pamundësia për të qëndruar në ato kufij duke i bërë që të kontrollojnë vazhdimisht telefonin tuaj mund të jetë shenja e parë që nuk do të ndjeheni rehat me këtë person në të ardhmen.

Si rregull, nëse dikush nuk i kushton vëmendje gjërave të thjeshta që janë me të vërtetë të rëndësishme për ju, do të ketë më shumë gjasa që të shkelin emocionet, fizike ose kufijtë e tjerë që keni vendosur.

Partneri juaj ka frikë të flasë hapur.

Nëse keni vërejtur që gjysma juaj më e mirë rri si në hije dhe ka filluar të kontrollojë telefonin tuaj në vend që t’ju shprehë ndjenjat hapur dhe me sinqeritet, kjo mund të jetë një shenjë se ata në të vërtetë po fshehin diçka.

Si në qoftë thjesht një marrëzi ose një veprim i vërtetë mashtrimi, ju mund ta zbuloni vetëm nëse i pyesni ata drejtpërdrejt se çfarë po ndodh. Një partner i denjë nuk do ta refuzojë ftesën tuaj për të folur dhe do të jetë i hapur për të diskutuar çfarëdo që shfaqet në marrëdhënien tuaj.

Partneri juaj ka nevojë për vëmendje

Uluni dhe përpiquni të kujtoni sa shpesh keni biseduar me partnerin tuaj gjatë muajit të fundit. A keni komunikuar siç bëni zakonisht apo ka pasur një rënie të konsiderueshme në sasinë e kohës që keni kaluar së bashku? Nëse ju të dy nuk keni folur edhe aq mirë për një kohë të gjatë, sapo keni zbuluar arsyen e sjelljes së çuditshme të partnerit tuaj.

Lexo po ashtu:  "Nëna ime e dashur, dua të martohem me një çupë pe shkolle që më ka hije, kërkoj lejën t’ënde," - Një letër e Lasgushit për nënën e tij në 1939

Në disa raste, një ndërprerje komunikimi e bën një person të bëjë gjëra për të cilat nuk është krenar, si për shembull kontrollimi i telefonit tuaj. Partneri juaj thjesht ndihet kurioz për atë që po ndodh në jetën tuaj dhe dëshiron të kalojë më shumë kohë me ju, por, për ndonjë arsye, ju nuk mund të shpreheni për këtë.

Partneri juaj nuk është i gatshëm për një lidhje serioze.

Nëse partneri juaj preferon të kontrollojë telefonin tuaj pas shpine në vend që të flasë direkt me ju, kjo mund të jetë një shenjë që ata thjesht nuk janë aq të pjekur sa të jenë në një lidhje.

Ata mund ta shpjegojnë sjelljen e tyre në këtë mënyrë – ata thjesht duan të dinë kush ju ka thirrur dhe kjo është e gjitha, nuk ka xhelozi. Por, në vend që të luanin fshehurazi dhe të kërkonin në telefon, ata thjesht mund të shkonin direkt te burimi dhe të pyesinin drejtpërdrejt për këtë.

Nëse një person nuk mund t’ju bëjë një pyetje kaq të thjeshtë, imagjinoni se si do të ndjehen kur ju duhet të flisni për tema më serioze, si të jetoni së bashku ose të planifikoni një familje. Pra, ata ndoshta thjesht nuk janë të gatshëm të krijojnë një marrëdhënie serioze në këtë kohë.

A keni kontrolluar ndonjëherë telefonin e partnerit tuaj? A nuk e kishit problem? Fol mos u tut?

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!