Çdo person duhet të ketë zakone të shëndetshme për ta filluar ditën ashtu si duhet. Pirja e ujit të vakët dhe limoni është një ritual i dobishëm për shëndetin fizik dhe mendor. Për më tepër, duket se mënyra e jetesës mund të pengojë funksionimin optimal të trupit. Kequshqyerja, toksinat, duhani dhe stresi mund të shkaktojnë një numër të madh sëmundjesh. Mos harroni, trupi juaj është një dhuratë për të cilën duhet të kujdeseni çdo ditë.

8 sëmundjet që limoni mund të parandalojë dhe lehtësojë

Mbipesha

Ju pëlqen!

I njohur për vetitë e tij dobësuese, limoni është një ilaç natyral për mbipeshën. Ky agrum përmban flavonoide dhe limonoide, antioksidantë nga familja polifenol. Këto mbrojnë trupin nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira dhe stresi oksidues. Sipas një studimi, këta antioksidantë ulin ndjeshëm yndyrën e trupit dhe shkaktojnë humbje peshe. Përveç kësaj, polifenolet përmirësojnë rezistencën ndaj insulinës dhe rregullojnë metabolizmin e glukozës në qelizat dhjamore.

Çrregullimet e tretjes

Lëngu i limonit përmban acid limoni. Ky i fundit funksionon duke rritur sekretimin e lëngut biliar, një substancë thelbësore për aktivizimin e funksionit tretës të mëlçisë. Një studim tregon se pirja e lëngut të limonit lehtëson tretjen e ushqimit duke prodhuar më shumë lëng biliar. Si rezultat, përshpejtohet tranziti i zorrëve dhe rregullohet procesi i tretjes. Pirja e lëngut të limonit është një mënyrë efektive për të luftuar spazmat, ënjtjen dhe kapsllëkun.

Lexo po ashtu:  Amerika, ligji që redukton në minimum nikotinën në çdo lloj cigareje! Synimi: Nivele që nuk krijojnë varësi

Çrregullimet e mëlçisë

Mëlçia është një organ jetësor që duhet të mjekohet. Sidoqoftë, shumë agresione të jashtme mund të ndikojnë në të dhe të pengojnë funksionimin e saj optimal. Thuhet se lëngu i limonit ka veti hepatoprotektive. Në fakt, një studim tregon se ky eliksir natyral i pasur me acid citrik mund të parandalojë dëmtimin e mëlçisë. Përveç kësaj, limoni ka veti anti-inflamatore që zvogëlojnë dëmtimin e mëlçisë.

Anemia

Anemia është një sëmundje e zakonshme. Njerëzit që vuajnë nga kjo gradualisht shohin që cilësia e tyre e jetës përkeqësohet. Ata mund të lodhen dhe të humbasin frymën shumë shpejt. Mungesa e hekurit duket se është një shkak kryesor i sëmundjes. Përveç kësaj, limoni është plot me vitaminë C. Një studim tregon se vitamina C promovon thithjen e hekurit nga trupi dhe lufton simptomat e anemisë.

Probleme me zemrën

E pasur me mikro-lëndë ushqyese të dobishme për trupin si vitaminë C dhe flavonoide, lëngu i limonit mbron gjithashtu shëndetin e zemrës. Sipas një studimi, ky lëng zvogëlon nivelin e kolesterolit në gjak dhe nivelin e triglicerideve në trup.

Lexo po ashtu:  MITE MBI USHQIMIN / Të hash shumë vezë të bën keq?

Gurët në veshka

Ndonjëherë shumë të dhimbshme, gurët në veshka vijnë nga një kristalizim i kripërave minerale të pranishme në sasi të mëdha në sistemin urinar. Ekzistojnë disa lloje të gurëve në veshka, por vlerësohet se 80% e gurëve janë oksalat kalciumi. Një studim shkencor tregon se lëngu i limonit funksionon në mënyrë efektive për të parandaluar dhe trajtuar këtë lloj guri. Në fakt, acidi citrik zvogëlon oksalatin e kalciumit dhe ngadalëson zhvillimin e gurëve në veshka.

Dhimbje në nyje

Limoni parandalon shumë sëmundje kronike. Ky frut i pasur me lëndë ushqyese ul ndjeshëm irritimin dhe pasojat patogjene të dhimbjes në nyje. Një studim tregon potencialin anti-inflamator të limonit. Prandaj, konsumi i agrumeve mbron trupin nga degjenerimi i nyjeve dhe përhapja e qelizave inflamatore.

Tensioni i lartë i gjakut

Acidi citrik dhe flavonoidet në limon kanë efekte pozitive në hipertension. Në të vërtetë, përvoja shkencore sugjeron që kombinimi i një shëtitje të përditshme dhe lëngut të limonit do të ulte presionin e gjakut.

Lexo po ashtu:  Thënie të dobishme për shëndetin
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!