Njerëzit të cilët administrojnë paratë nuk fitojnë gjithmonë miliona, por ata mund të menaxhojnë ato që kanë në atë mënyrë që të mos kenë nevojë për asgjë.

Kjo është arsyeja pse është më mirë të mësoni se si ata kanë sukses, dhe të adoptoni disa zakone të dobishme.

Ekspertët e financave personale dhe këshilltarët financiar nxjerrin në pah disa tipare që janë të zakonshme për njerëzit që menaxhojnë paratë në mënyrë të efektshme. Ja disa zakone të cilat duhet të përvetësoni për të pasur një menaxhim më të mirë të parave tuaja:

Ju pëlqen!

Mos kërkoni të blini gjithçka që ju del para

Ekspertët vërejnë se një tipar i zakonshëm që njerëzit e kanë në natyrë është mungesa e një kulture të konsumit. Ata nuk kanë frikë të jenë ndryshe nga të gjithë të tjerët. Shpesh, edhe ata që jetojnë me të ardhura të ulëta, blejnë gjëra që nuk mund t’i përballojnë. Sipas ekspertëve është një ndër gabimet kryesore pasi njerëzit investojnë gjithë paratë e tyre vetëm në një drejtim dhe krijojnë mungesë financiare në raste të një nevoje të paparashikueshme.

Lexo po ashtu:  Dieta ushtarake për të humbur 4.5kg për 3 ditë

Kur blini, mos shihni markat

Në vend që të ndiqni markat dhe modën, përpiquni të shkoni pas një cilësie të lartë, e cila garanton përdorimin afatgjatë të një gjëje të re. Ekspertët me të vërtetë preferojnë të përdorin gjëra që zgjasin shumë, në vend që të blejnë diçka të re dhe me cilësi të ulët për çdo sezon.

Shpenzoni më shumë para për përshtypje se sa për produkte

Njerëzit që menaxhojnë paratë në mënyrë efikase preferojnë të paguajnë më shumë për një përvojë të re sesa të blejnë një gjë të re. Të rinjtë shumë shpesh shpenzojnë para për një aktivitet por edhe për produkte që aty ofrohen që sipas ekspertëve konsiderohet si shpenzime ekstra.

Planifikoni për të ardhmen

Njerëzit që menaxhojnë në mënyrë efektive financat, si rregull, dinë të planifikojnë mirë për të ardhmen. Kjo vlen si për kursimet ashtu edhe për shpenzimet. Për më tepër, ata planifikojnë investimet e tyre dhe nuk kufizojnë shpenzimin e parave për shërbimet e një konsulenti financiar.

Lexo po ashtu:  Sa herë në ditë duhet ta lani fytyrën ?

Kursimi dhe investimi duhet të jetë pjesë e rutinës

Ata që menaxhojnë në mënyrë efektive financat e tyre nuk presin rritje të pagave ose ndonjë shpërblim të papritur të parave për të filluar kursimin. Për ta, kursimi dhe grumbullimi i parave është pjesë e rutinës së tyre të përditshme, dhe ata përdorin fondet që ata kanë. Disiplina dhe qëndrueshmëria janë dy cilësitë kryesore që u lejojnë atyre të kursejnë dhe grumbullojnë kursime, si dhe investojnë. Këshilltarët financiarë theksojnë se edhe shumat e vogla që do të kurseni janë të rëndësishme dhe mund të jenë fillimi i kursimeve serioze.

Gjithmonë kontrolloni gjendjen tuaj financiare

Këshilltarët financiarë besojnë se një person me ndonjë nivel të ardhurash mund të menaxhojë në mënyrë efektive financat e tij nëse respekton disiplinën financiare dhe ka zakonet e duhura në lidhje me paratë. Padyshim që për të fituar një pasuri, ju duhet një nivel i caktuar i të ardhurave, por ka gjëra të tilla që janë në dispozicion për pothuajse të gjithë.

Në vend që të braktisin disa qëllime për shkak të mungesës së parave, njerëzit që menaxhojnë para në mënyrë efikase shohin se si mund të arrihet ky qëllim, ata e zbërthejnë atë në hapa të veçantë. Ata besojnë se edhe nëse kursen pak, është akoma më mirë se asgjë. Prandaj, për menaxhimin efektiv të parave nuk është e nevojshme të keni të ardhura të mëdha.

Lexo po ashtu:  E keni ditur gabim? Ja kur duhet ta pini kafen e mëngjesit

Investoni në këshillues financiarë

Në vendin tonë, kjo nuk është shumë e zakonshme, megjithatë, këshillimi i një eksperti për financa personale mund të jetë shumë i dobishëm, sepse shpesh njerëzit nuk janë të vetëdijshëm se cilat mjete ekzistojnë për të kursyer dhe rritur të ardhurat.

Njerëzit që synojnë të rrisin pasurinë e tyre janë të gatshëm të shpenzojnë para për konsultime të tilla në mënyrë që të marrin një plan investimi ose këshilla se si të menaxhojnë më mirë fondet e tyre. Ata e dinë që shpenzimet për shërbimet e një këshilltari financiar do të shlyhen, sepse deri në fund ata marrin mundësinë për të rritur të ardhurat dhe pasuritë.

SCAN

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!