Ka kaq shumë produkte që kanë veti të dobishme për të cilat ne nuk dimë. Për shembull, një farë avokadoje. Sa herë e kemi hedhur pa ditur se këto fara mund të përdoren si produkt kozmetik?

Falë efektit të tyre antibakterial, farat e avokados trajtojnë mirë aknet, flokët me vaj dhe zbokthin. Ato gjithashtu kanë një ndikim të mirë në ngjyrën e lëkurës dhe shëndetin e flokëve.

Receta:

Ju pëlqen!

Për pastrim lëkure: Përzieni farat e grira të avokados me kafenë e bluar, shtoni kripë deti dhe aplikojeni në lëkurë me lëvizje të buta.

Një krem ​​për fytyrën: Përzieni ujë të ngrohtë dhe farën e grirë të avokados derisa masa të duket homogjene. Për një efekt më të mirë, shtoni disa pika vaj peme çaji. Aplikojeni trajtimin vetëm në puçrrat tuaja dhe lëreni për 4-6 minuta.

Një maskë fytyre: Përzieni argjilë pluhur dhe pak ujë, masën e krijuar aplikojeni në fytyrë duke shmangur aplikimin në zonën e syve. Pas 15 minutash, lani fytyrën dhe aplikoni një krem ​​hidratues.

Lexo po ashtu:  6 mënyra për të marrë nën kontroll zhvillimin e karrierës tuaj nëse kompania juaj nuk kujdeset për të!

Një shpëlarje flokësh: Shtoni 30 ml ujë në një tigan me farat e avokados të grira. Ziejeni ujin në temperaturë të ulët për 30 minuta. Filtroni përzierjen dhe shpëlani flokët me këtë ujë pasi t’i lani.

Rekomandohet të konsumoni fara avokado nëse vuani nga obeziteti, ateroskleroza ose keni probleme me presionin e gjakut. Ju gjithashtu mund t’i hani ato nëse keni inflamacion (përshembull, grip) ose çrregullime të tretjes. Farat e grira zakonisht shtohen në sallata, smoothie dhe pjata të tjera.

Receta:

Në sallatë: Të gjitha llojet e sallatave kanë shije të mrekullueshme me farat e avokados të grira, por ne rekomandojmë përzierjen e pluhurit të farës me perime dhe avokado. Pritini perimet tuaja të preferuara në copa dhe shtoni pak pluhur. Nëse dëshironi, mund të shtoni edhe vezë, mish të zier ose peshk.

Në smoothie: Rrihni në blender 2 gota qumësht bajame, një banane, selino, spinaq dhe 1 lugë çaji pluhur të farës së avokados. Mbani në mend se farat e avokados janë goxha të hidhura, kështu që është më mirë të shtoni diçka të ëmbël.

Lexo po ashtu:  Kolegë, jepni më pak mësim, theksoni më shumë nxënien

Një supë kremoze: Skuqni një qepë, shtoni tulin e avokados dhe 15 ml lëng mishi me perime. Prisni derisa supa të vlojë dhe rrihni në blender. Hidheni supën në tasa dhe shtoni farat e avokados të grira.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!