Ecja në shi njihet si një aktivitet relaksues, por shumica e njerëzve ende nuk e pëlqejnë atë për shumë arsye të ndryshme.

Sigurisht, ka të metat e saj, është i lagësht dhe i ftohtë, megjithatë mund të jetë qetësues dhe romantik nëse jeni mirë i mbuluar.

Era e shiut është studiuar gjerësisht nga dy shkencëtarë australianë në vitet 1960. Petrichor është emri unik i dhënë aromës tokësore të prodhuar kur shiu bie në tokë të thatë.

Ju pëlqen!

Erë në vetvete është një përzierje e kimikateve që lëshohen nga bakteret që mbajnë vaj, bimët dhe ozoni.

Le të shohim disa nga përfitimet e ecjes në shi.

  1. Era e shiut freskon mendjen.
  2. Ajri rreth nesh bëhet më i pastër kur bie shi për shkak se shiu thith pluhurin dhe mikrobet.
  3. Aktivitetet fizike të kryera gjatë shiut djeg më shumë kalori për shkak të forcës shtesë të nevojshme për të kryer ushtrimin specifik, shkruan daily health post.
  4. Uji i shiut është tipikisht alkalik, i cili është i shkëlqyeshëm për lëkurën dhe kokën tonë.
  5. Për shkak se më pak njerëz dalin kur bie shi, kjo i bën rrugët dhe parqet më pak të populluara dhe na jep një hapësirë ​​më të hapur për të vrapuar, ecur dhe për të soditur ato që janë në mendjen tonë.
  6. Ecja në shi mund të përmirësojë gjendjen shpirtërore të një personi, transmeton lajmi.net. Kjo e bën ecjen në shi një gjë të shkëlqyeshme kur ndjehesh në një udhëkryq dhe nuk je i sigurt për atë që duhet të bësh.
  7. Deri në pikën e mëparshme, ecja në shi është gjithashtu e ditur t’i bëjë njerëzit më introspektivë pasi krijon një lloj “zhurme të bardhë” rreth tyre dhe u jep atyre kohë më shumë dhe më të mirë për të menduar për vendimet e tyre.
MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!