1.Vetëm seksi mund t’ju japë orgazëm

Miti i orientuar nga meshkujt rreth orgazmës tek femrat është se vetëm një marrëdhënie mund t’ju japë kënaqësinë e orgazmës. Megjithatë, fakti që ka të bëjë me orgazmën tek femrat është shumë i ndryshëm nga miti mbizotërues.Të përjetosh orgazmë përmes seksit është një fakt, por që nuk vlen për të gjitha femrat. Vetëm rreth një e treta e femrave arrijnë orgazmën përmes marrëdhënieve seksuale.

2.Penetrimi vaginal mund t’ju japë orgazëm

Ju pëlqen!

Jo, kjo nuk është e vërtetë. Shumë gra nuk mund të arrijnë orgazmën përmes penetrimit vaginal; disa kanë nevojë për stimulim shtesë.Këtu ka rëndësi njohuria rreth klitorisit. Stimulimi shtesë gjenerohet nga klitorisi. Tani përsëri ky nuk është rregull i përgjithshëm. Shumë gra marrin orgazmë edhe nga stimulimi i thithkave.

3.Masturbimi nuk është i mirë për gratë

Për ato gra, që janë rreth një e treta, të cilat nuk janë në gjendje të arrijnë kënaqësi vetëm përmes seksit, masturbimi është e vetmja mënyrë për të arritur orgazmën.

Lexo po ashtu:  Stili i ri në seks që “po lë pa mënd” çiftet

Dhe nuk ka absolutisht asgjë të keqe për ta bërë këtë. Është thjesht një variant i seksit normal dhe është krejtësisht i shëndetshëm për t’u bërë.

4. Seksi që zgjat më shumë mund të japë orgazmë

Orgazma është një ndjenjë komplekse e cila drejtohet tërësisht nga faktorë të ndryshëm nga kohëzgjatja e marrëdhënies. Kjo varet nga koha e zgjimit, modeli, cikli dhe natyra e seksit dhe gruas. Pak femra mund të përjetojnë zgjimin nga paraloja dhe disa edhe nga fantazia.

5.Femrat kanë më pak pika që stumulojnë orgazmën

Ka disa pjesë në trupin e një gruaje që mund të nxisin stimulim dhe ai ndryshon nga një grua tek tjetra.

Zonat e zakonshme që mund të stimulojnë një grua janë klitorisi, vagina, qafa e mitrës, thithkat dhe anusi. Prandaj është e gabuar të besohet se gratë më pak zona stimuluese.

6.Mungesa e orgazmës do të thotë se seksi ka dështuar

Ndërsa një orgazmë shumë eksituese është një gjë e mirë, mungesa e orgazmës nuk do të thotë se seksi ishte një dështim. Seksi është një kombinim i disa akteve të bashkuara: përfshin bisedën, paralojën, fantazinë dhe më e rëndësishmja, lidhjen mes juve. Prandaj, pavarësisht nëse mund ta arrini orgazmën apo jo, duhet ta shijoni aktin.

Lexo po ashtu:  Je i kënaqur në krevat? Bëj testin e seksit që ta zbulosh

7.Masturbimi ndikon në orgazmë
Kjo është biologjikisht e gabuar. Masturbimi nuk ka asnjë rol në ndërhyrjen në marrëdhëniet seksuale dhe orgazmën pasuese që duhet të arrini.Në fakt, ju ndihmon të dini më shumë; ju lejon të eksploroni veten dhe të gjeni zonat tuaja erogjene që mund të jenë të dobishme gjatë marrëdhënies seksuale.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!