Më shumë se 2000 vjet më parë, një filozof grek tha: “Nëse doni që sekreti juaj të ruhet, ruajeni vetë”. Kjo nuk vlen vetëm për mbajtjen e sekreteve, por edhe për mbajtjen e gjërave personale për vete.

Ne i referohemi mësimeve të të urtëve të Indisë, të cilët e bazuan filozofinë e tyre në reflektimet mbi çështjet që kanë të bëjnë me qenien tonë të brendshme dhe që duhet të qëndrojnë gjithmonë brenda nesh. Ato sekrete që kanë lidhje të drejtpërdrejtë me dobësitë tona ose me mburrjet për arritjet, që është një dobësi tjetër.

Aspekti themelor i mendimit filozofik hindu është natyra e tij praktike. Që nga krijimi i tij, përafërsisht 4000 vjet më parë a. C., mendimi i të urtëve hindu ishte përqendruar në zgjidhjen e problemeve themelore të jetës. Mençuria e tij ka lindur nga përpjekja për të arritur një jetë më të mirë. Sot po ndajmë shtatë këshilla për shtatë aspekte të jetës së secilit, që sipas urtësisë Hindu duhet t’i mbajmë për vete.

Ju pëlqen!

1) Mos i zbuloni projektet tuaja:

Ne kurrë nuk mbarojmë së dituri se kujt ia themi një projekt për të ardhmen. Këto plane kaq intime janë vetëm planet tuaja. Asnjë ide nuk është e përsosur dhe çdo gjë që planifikoni të bëni ose të specifikoni mund të jetë viktimë e kritikave dhe madje edhe e sabotimit nga njerëz ziliqarë, të cilët nuk kanë asnjë ide ose që thjesht gjejnë defekte edhe atje ku nuk ka.

Lexo po ashtu:  Tri mënyra efikase si të ndihmoni flokët të rriten më shpejtë

Prisni derisa projektet tuaja të finalizohen për të folur rreth tyre.

2) Mos i zbuloni veprimet tuaja bamirëse:

Nuk ka asgjë më të urryer se dikush që mburret se ka qenë bujar ose që ka zhvilluar një akt bamirësie. Të bësh diçka të mirë për dikë është e jashtëzakonshme dhe e dimë se na nevojiten më shumë njerëz bamirës, por nuk është e nevojshme të zbulojmë se kemi qenë bujarë, por përkundrazi, kjo duhet të mbahet si një thesar i çmuar.

3) Mos i zbuloni veprimet tuaja heroike:

Nëse keni pasur një qëndrim të guximshëm ose keni bërë një akt heroizmi, nuk është e nevojshme të bërtisni. Ne të gjithë e shohim njëri-tjetrin përditë dhe për shumë gjëra që janë të dukshme, marrim shpërblimin e merituar, por për të tjerët që nuk shihen, njohja duhet të jetë personale dhe duhet të përdoret për të admiruar veten, dhe jo për të tjerët.

4) Mos i tregoni intimitetet:

Disa gjëra janë kaq personale, kështu që çdo qenie njerëzore duhet t’i mbajë gjithmonë për vete dhe të kufizojë veten për t’iu nënshtruar një reflektimi introspektiv dhe personal.

Lexo po ashtu:  Çfarë nuk duhet t’i thoni partnerit kur ai është me nerva? Disa këshilla

Problemet tuaja në lidhje me gjumin, ushqimin ose seksin janë çështje që ju duhet t’i rezervoni për veten tuaj dhe nuk ka asnjë kuptim të zbulohen. Le të gjejmë harmoni të brendshme me mjetet tona.

5) Mos i zbuloni njohuritë tuaja shpirtërore:

Mos harroni se ne po flasim për parimet e njerëzve të mençur nga India që e vendosin spiritualitetin në një vend shumë të lartë dhe që kanë dije të mëdha. Spiritualja është diçka që ne duhet ta mbajmë për vete sepse konsiderohet një thesar që ka të bëjë me atë se si e shohim botën dhe e dimë se ne nuk e shohim të gjithë në të njëjtën mënyrë. Idetë, mendimet tuaja, analiza juaj e jetës dhe spirituale nuk mund të ndahen nga të gjithë, kështu që është e preferueshme të mbani gjithçka për vete, për të mos u vënë në dyshim, në një aspekt aq të thellë dhe personal.

6) Mos i zbuloni problemet tuaja familjare:

Thuhet mirë se “çdo shtëpi është një botë” dhe në çdo botë personale gjithçka që ndodh atje duhet të mbetet brenda. Ndarja e konflikteve që ekzistojnë në një shtëpi, në një jetë familjare ose në jetën e një çifti mund të duket si një formë lehtësimi, por në shumë raste riprodhimi i problemeve personale me disa njerëz krijon imazhin se ata janë më shumë se thjesht probleme, dhe se nuk mund të zgjidhen kurrë. Të tjerët mund të mos shohin problemet tuaja siç janë me të vërtetë dhe mund të bëjnë vlerësime pa e kuptuar problemin në thellësi. Kjo nuk ju volit.

Lexo po ashtu:  Si të ndërtoni një zakon në 5 hapa, sipas shkencës

Këto konflikte mund të zgjidhet vetëm brenda shtëpisë dhe mbajtja e tyre për veten ndihmon për të forcuar lidhjen që ju bashkon.

7) Mos zbuloni gjithçka që dëgjoni:

Kush nuk ka dëgjuar debatin e një çifti apo një bisedë intime duke qenë afër dhe rastësisht? Marrja në shtëpi e problemeve që kemi dëgjuar nga të tjerët ose komentimi negativisht tek njerëzit e tjerë është një humbje e energjisë që ne mund ta përdorim për të gjeneruar diçka pozitive për veten tonë. / bota.al

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!