Ne nuk kontrollojmë se çfarë ndodh, por vetëm mënyrën se si reagojmë
Rrethanat nuk varen nga ne, por ne gjithmonë kemi aftësinë të kontrollojmë se çfarë lloj prindi jemi.

Prindërit që fokusohen vetëm në atë që mund të kontrollojnë janë shumë më të lumtur se ata që luftojnë kundër asaj që nuk mund ta kontrollojnë.

Veprat jo fjalët
Nëse doni t’i mësoni fëmijët tuaj, mos e bëni me fjalë. Ju duhet t’u tregoni atyre se jetoni sipas rregullave që vendosni dhe vlerat që u tregoni janë të rëndësishme.

Ju pëlqen!

“Mos fol për filozofinë tënde,” thoshte Epikteti, “zbatoje atë”.

Zbut temperamentin
Zemërimi është “më i shëmtuari dhe më i egri nga të gjitha emocionet”, tha një herë Seneca.

Nuk ka rëndësi se sa të stresuar jemi apo çfarë po ndodh rreth nesh, zemërimi ynë është problemi ynë. Jo i tyre.

Memento Mori
Mos harroni se do të vdisni.

Jeta është e shkurtër. Jini të pranishëm me fëmijët tuaj dhe duajini ata sa të mundeni.

Lexo po ashtu:  Pastrimi i shtëpisë: Pesë gjëra që ju duhet absolutisht t’i dini

Mësoni me ta
Seneca thoshte se rruga drejt mençurisë mund të përshkuhet duke zbuluar nga një gjë çdo ditë.

Ju nuk keni nevojë të zhvilloni leksione si Epikteti për të qenë mësues. Mësimi i Senekës erdhi në formën e ndarjes së asaj që po mësonte.

Guxim. Disiplinë. Drejtësi. Mençuri.
Nëse gjeni ndonjëherë diçka më të mirë në jetë se këto katër virtyte, thoshte Marcus Aurelius, duhet të jetë vërtet një gjë e jashtëzakonshme.

Si prind, ju duhet t’i modeloni këto virtyte dhe t’ua mësoni fëmijëve tuaj – me shembuj dhe udhëzime.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!