Ky fryt i vogël  është i mbushur plot me vitamina, minerale dhe kimikate natyrale që ndihmojnë trupin tuaj në një numër të ndryshëm mënyrash. Ky fryt tropikal është një mënyrë e shijshme për të futur familjen në alternativa të shëndetshme ndryshe nga çokollatat dhe biskotat.  Ky fryt i gjithanshëm është i ngrënshëm dhe më vete dhe në sallata të ndryshme. Mësoni vetëm disa nga përfitimet që merrni nga shtimi i Kivit në dietën tuaj:

Kivi nuk ka yndyrë: Kivi është pa yndyrë. Nëse jeni duke monitoruar marrjen tuaj të yndyrës, kivi është një fryt i mirë për të shtuar në dietë.

Kivi është glycemic i ulët: Niveli i ulët i glicerinës së një kivi do të thotë se ajo është e ulët në karbohidrate dhe është një fryt i sigurt për diabetikët, sipas Kaliforni Kivi Fruta.

Ju pëlqen!

Kivi është i lartë në fibra: Nëse keni nevojë për më shumë fibra në dietën tuaj, shtoni disa feta kivi në kosin tuaj në mëngjes. Kivi ka fibra më shumë se drithërat dhe ndoshta ka më shumë shije.

Kivi ndihmon në tretje: Nivelet e larta të fibrave të kivit ndihmojnë në mbajtjen e duhur të sistemit tuaj të tretjes. Jo vetëm që, fibra ndihmon në kontrollin e presionit të gjakut, sheqerit në gjak dhe mund t’ju ndihmojë të ndiheni më të plotë gjatë ditës, sipas Food NDTV.

Kivi është e mirë për gratë shtatzëna: kivi përmban nivele të konsiderueshme të folatit, që besohet të jetë e dobishme për gratë shtatzëna. Vitamina ndihmon në zhvillimin e fetusit.

Kivi mbron sytë: Kivit përmbajnë kimikate natyrore që mund të ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të humbjes së shikimit me pothuajse 40 për qind. Luteina dhe zeaksantina që gjenden në kivi gjenden gjithashtu natyrshëm në syrin e njeriut. /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!