Pavarësisht zhvillimit të rrjeteve sociale, shumica e të rriturve kanë vështirësi në gjetjen e një partneri. Shumë prej jush mbase nuk e dinë akoma arsyen pse nuk keni dikë në krah. Dritare.net sot në këtë artikull do iu ndihmojë  duke ju treguar se cilat janë  arsyet që  ju pengojnë të krijoni marrëdhënie të gjata dhe të lumtura.

Ju e idealizoni një marrëdhënie

Çdo kush ka idenë e tij për një lidhje të përsosur. Për shembull dikush mund të frymëzohet nga një film romantik dhe dikush tjetër mund të frymëzohet nga një libër. Ëndrra e njerëzve është që këto histori dashurie të bëhen të vërteta. Nuk ka marrëdhënie ideale dhe nuk ka çifte të përsosura.

Ju pëlqen!

Çfarë duhet të bëni?

Ju duhet të kuptoni se partneri juaj është një person i vërtetë, jo një karakter i një libri. Pra, kur i vëzhgoni ata në një marrëdhënie, ata bëjnë gabime si çdo njeri tjetër.

Nuk keni respekt për veten

Respekti ndaj vetes dhe njerëzve të tjerë është baza e çdo marrëdhënieje. A mund ta doni vërtet një person që nuk e respekton veten? Nëse lidheni me një person, por nuk keni respekt për veten kjo gjë do të reflektohet edhe në marrëdhënie.

Çfarë duhet të bëni:

Në fillim, ju duhet të gjeni vetë mbështetjen tuaj të brendshme për të ndihmuar veten kur jeni i pikëlluar dhe në depresion. Mendoni për arritjet, hobit ose parimet tuaja udhëzuese. Çdo gjë që është e rëndësishme për ju dhe që ju ndihmon t’ia dini vlerën vetes. Mos lejoni që dikush t’ju bëjë të dyshoni në rëndësinë tuaj.

Cënoni  privatësinë e të tjerëve

Ekziston një mendim se teknikat e manipulimit mund të ndihmojnë në rregullimin e një marrëdhënieje. Por askujt nuk i pëlqen të manipulohet, apo edhe më keq, kur dikush përpiqet të na ndryshojë.

Shembull:

Karakteri i Rosamund Pike në “Gone Girl” e cila donte të dënonte burrin e saj për të mashtruar aq shumë, saqë ajo e bëri atë kukullën e saj, duke e detyruar atë të kalonte nëpër shumë sfida. Natyrisht, pasi u ai kthye, ajo e kuptoi se dashuria dhe besimi i burrit të saj ishin zhdukur dhe se ishte i frikësuar për jetën e tij.

Çfarë duhet të bëni:

Në çdo marrëdhënie, duhet të veproni brenda kufijve të caktuar. Ata përfundojnë ku fillojnë kufijtë e njerëzve të tjerë. Nëse nuk ju pëlqen sjellja e partnerit tuaj dhe ata e dinë këtë gjë, por ende nuk duan të ndryshojnë asgjë, ju duhet të bëni një zgjedhje. Ose të qëndroni me ta ose të largoheni. Të ndryshosh një person që nuk dëshiron të ndryshojë është e pamundur./Përshtati nga Brightside/A.C/ / Shpërndaje dhe Pëlqeje gazetën MekuliPress

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.