Shumë njerëz i shikojnë flokët e gjata si një shenjë shëndeti të mirë dhe bukurie. Si çdo pjesë tjetër e trupit, flokët kanë nevojë për një sërë ushqyesish që të rriten dhe të jenë të shëndetshëm. Në fakt, shumë  defiçenca nutricionale janë të lidhura me rënien e flokëve. Edhe pse faktorë si mosha, gjenetika dhe hormonet ndikojnë gjithashtu në rritjen e flokëve, ushqyerja optimale është shumë e rëndësishme.

Më poshtë keni të paraqitura 5 vitaminat që janë më të mira për rritjen e flokëve tuaja:

  • Vitamina A

Të gjitha qelizat kanë nevojë për vitamina A që të rriten. Gjithashtu vitamina A ndihmon gjendrat e lëkurës që të prodhojnë një substancë vajore të quajtur sebum. Sebumi zbut skalpin dhe ndihmon në mbajtjen e flokëve të shëndetshme.

Ju pëlqen!

Patatet e ëmbla, karrotat, kungujt, spinaqi dhe lakrat jeshile, të gjithë kanë përbërje të lartë beta – karoteni, i cili kthehet në vitaminë A. Vitamina mund të gjendet gjithashtu dhe në produkte shtazore si qumësht, vezë dhe kos.

  • Vitamina B

Një nga vitaminat më të njohura për rritjen e flokëve është një vitaminë B e quajtur biotinë. Vitamina të tjera B ndihmojnë në krijimin e qelizave të kuqe të gjakut, që përmbajnë oksigjen dhe ushqyes për skalpin dhe folikulat e flokëve. Këto procese janë të rëndësishme për rritjen e flokëve. Vitamina B mund të gjendet në shumë ushqime, duke përfshirë drithërat, bajamet, mishin, peshkun dhe perimet jeshile.

  • Vitamina C

Dëmtimi i radikaleve të lira mund të bllokojë rritjen dhe të shkaktojë plakjen e flokëve. Vitamina C është një antioksidant i fuqishëm që ndihmon mbrojtjen ndaj stresit oksidativ të shkaktuar nga radikale të lira. Për më tepër trupi ka nevojë për vitaminë C që të prodhojë një protein të njohur si kolagjen, një pjesë e rëndësishme e strukturës së flokëve. Vitamina C ndihmon trupin dhe në përthithjen e hekurit, një mineral i nevojshëm për rritjen e flokëve. Luleshtrydhet, specat, portokalli , mandarina etj., janë burime të mira të vitaminës C.

  • Vitamina D

Nivelet e ulëta të vitaminës D çojnë në rënien e flokëve. Trupi prodhon vitaminë D nëpërmjet kontaktit direkt me rrezet e diellit. Burime të tjera të vitaminës D janë disa kërpudha, peshqit yndyrorë, vaij i mëlçisë së merlucit etj.

  • Vitamina E

Njëjtë si vitamina C, edhe vitamina E është një antioksidant që mund të parandalojë stresin oksidativ. Burime të mira të vitaminës E janë farate lulediellit, bajamet, spinaqi dhe avokadot.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.